Маточното млечице навлезе в медицинската практика не по обикновения път, по който минават другите лекарства на фармакологично и експериментално проучване. То се въведе най- напред емпирично от пчелари и любители на новостите и се поде от видни лекари. Един от първите инициатори за неговото клинично и биологично проучване е видният френски учен проф. Шовен. Големи заслуги имат Ален Кайа, Р. Б. Уилсън, О. Хамер.
Лечебното приложение на млечицето доби голямо разпространение във Франция, Италия, САЩ, Канада не само поради научен интерес, но и поради голямата материална заинтересованост на известни среди в тези страни. Постепенно неговото приложение се утвърди в Съветския съюз и другите народнодемократични страни. За това помогнаха редица задълбочени научни трудове, осветляващи отделни страни от неговото действие при някои заболявания. Изследванията са правени предимно от патофизиолози и клиницисти от различни специалности — хирурзи, педиатри, интернисти, невролози и други. Важни страни от механизмг на неговото действие изясняват трудовете на Г. М. Бесклекоев, Е. М. Фатеева, Н. П. Ро- щал, В. С. Захаров, Е. А. Григорева, Л. Н. Якимова и др.
Фармакологичното проучване изяснява действието на маточното млечице върху различните органи и системи, механизма, по който действува върху тях, пътищата на внасяне и най-подходящите дози за получаване добър лечебен ефект. Понеже фармакологичните свойства на млечицето не са проучени цялостно, ние си поставихме задача да съберем литературните данни върху тях и да проучим някои от неговите основни свойства на остри и хронични опити върху животни.
Централна нервна система. В литературата не намерихме сведения за изследване действието на маточното млечице върху мозъчната кора. Затова по наше предложение в катедрата по физиология при ВМИ „И. П. Павлов“—Пловдив (Н. Бошев), се направиха проучвания върху висшата нервна дейност на кучета. Установи се, че маточното млечице влияе общо стимулиращо върху нервната дейност. Действието му зависи от типа нервна система. Най-добър ефект се получава от 0,5 и 2,5 мг на 1 кг тегло. Големите дози — 50 мг на 1 кг тегло — предизвикват възбуждение, което се заменя с потискане.
Известно е, че вкарано венозно на животни, млечицето възбужда дишанет. Ние изяснихме, че това действие се дължи на възбуждане на дихателния център по два пътя — рефлексно, чрез синусното възелче на сънната артерия, и чрез пряко действие върху самия дихателен център. Първия ефект установихме, като поставяхме половин до една десета от милиграма маточно млечице във физиологичен разтвор, с който промивахме синусно възелче на котка, изолирано от организма, но със запазена нервна връзка. Дишането изведнъж рязко се засилваше и задълбочаваше.
Млечицето възбужда пряко центъра на дишането, когато се вкара в същите количества направо в четвъртото мозъчно стомахче. Това действие е още по-силно и по-продължително.