Решаващо значение за функционирането на пчелното семейство има взаимо връзката между майката и пчелите работнички. В нормално пчелно семейство съществува състояние на равновесие между майката и пчелите работнички. В момента на такова състояние семейството не отглежда пчелни майки. Наруши ли се хармоничното равновесие, пчелите работнички се активизират и с голяма енергия започват да ги отглеждат. Отглеждането на пчелните майки е дело само на семейството. В този смисъл дейността на пчеларя, майко производител трябва да бъде насочена така, че да създаде в него предпоставка за промяна на хармоничното състояние с оглед да се предизвика отглеждането на пчелните майки. Промените трябва да бъдат направени в оптимално време във връзка с планомерното им производство. Хармоничното състояние може да бъде нарушено по различни причини: заболяване, дефекти или смърт на майката, недостиг на пити, специфични условия (прегряване, слаба паша) и др.
Качествата на пчелната майка се определят от нейния произход и от условията на отглеждането й. Майките и работничките произхождат от еднакви зародиши. Различието в развитието на двете форми зависи от условията на отглеждане. От това трябва да се очаква, че факторите, действащи пряко и косвено върху храненето на ларвите, влияят и върху тяхното развитие. Това има особено значение при изкуственото отглеждане на пчелни майки, при което към естествените промени на условията на развитие на ларвите в пчелното семейство се прибавят още и измененията, предизвикани от намесата на пчеларя (начините на работа, грижите, които се полагат за майките по време на отглеждането им, и др.).
Възможностите на пчелната майка за снасяне на яйца се определят в голяма стенен от развитието на органите, имащи непосредствено отношение към яйце образуването. Признаците, които характеризират качествата й, са масата, броят на тръбичките в един яйчник, широчината на третия тергит, дължината на голямата отровна жлеза, диаметърът на семе приемника и др.