Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от август, 1974 г.



Дървовидна ружа
ст. н. с. Димо  Граматиков
СА „Г. Димитров“, филиал в Пловдив

В зелените площи, които в нашата страна непрекъснато се увеличават, се засаждат различни декоративни растения. Много от тях притежават и ценни медоносни качества. За съжаление обаче тези растения не са проучени достатъчно и затова малко са познати. Тяхното популяризиране безспорно ще обогати медоносната база и нейното по-рационално използване.

От растенията в нашата декоративна флора най-голям интерес за пчеларството представляват медоносните храсти. Те се използват в зеленото строителство и се отличават с обилен и различен по време цъфтеж. Особено ценни са видовете, които цъфтят през лятно-есенння сезон, понеже пчелната паша тогава е най-оскъдна.

От тези медоносни храсти интерес за пчеларството представлява дървовидната ружа (Hibiscus syriacus.).  Нейният естествен ареал на разпространение обхваща Близкия изток, Индия и Китай. В систематично отношение ружата спада към семейство Слезов което има около 900 вида — дървета, храсти и треви, разпространени предимно в тропичните и субтропичните области.



​Дървовидната ружа се засажда успешно в градините, парковете и дворовете. Тя се развива като храст, рядко придобива формата на ниско дръвче. На височина достига от 2 до 4 м, с изправени и гъсто разположени клони, които имат напукана, сивопепелява кора. Листата са последователни, ромбични, обикновено триделни, рядко цели, по края тъпо и неравномерно назъбени. Те са дълги 5—10 см и широки 3—5 см, отгоре лъскаво зелени, голи, отдолу с 3 основни жилки, покрити с прости или звездовидни власинки. Цветовете са единични, едри, с диаметър от 6 до 12 см, разположени в края на младите клонки. Те имат двойна чашка и различно обагрени венчелистчета — бели, розови, червени, сини или лилави, обикновено с по-тъмно или светло петно в средата. Тичинките са много, сраснали с дръжките си в дълга тръбица. 
Понякога обаче се срещат видове с кичести или полукичести цветове, на които част или всички тичинки и плодници са видоизменени във венчелистчета. Такива растения не дават семена и се размножават само вегетативно или чрез присаждане.

Плодовете на дървовидната ружа са 5-гнездни разпукливи кутийки. Те са изпълнени с плоски, тъмнокафяви семена, които по периферията имат дълги, жълтеникави власинки. Семената поникват бързо и се засяват през пролетта на около 1 см дълбочина. През първата година младите фиданки достигат средно 20—30 см височина. След това те се пикират и на третата- четвъртата година започват да цъфтят. На постоянно място фиданките може да се засадят след втората година. Освен със семената ружата се размножава чрез издънки или вкореняване на резници от едногодишни клонки. По-успешно и лесно се приготовляват през есента или през зимата и се заравят във влажен пясък до момента на тяхното засаждане в лехи през пролетта, за да калусира долният отрез. Размножаването със зелени резници е възможно, но изисква по- специални условия — оранжерии или парници.

Дървовидната ружа започва да цъфти обикновено в началото на юли продължава около 2,5—3 месеца. През последните 3 години средната продължителност на цъфтежа при условията на Пловдив е 70 — 85 дни. През това време пчелите непрекъснато посещават цветовете и събират нектар и прашец.

В специалната литература дървовидната ружа не е посочена като медоносно растение, въпреки че пчелите събират от цветовете й нектар и прашец. В този аспект се налага едно по-специално проучване. По изследване на опитни храсти в Ботаническата градина в Пловдив един цвят отделя средно от 3487 до 5249 мг нектар за 24 часа със средна захарност 41.2—41,6 процента. Най-ниската захарност, установена през последните две години, е 34.3%, а най високата — 49,2 процента. По тези показатели дървовидната ружа се нарежда между растенията със средни медоносни качества.

Заслужава да се изтъкне, че храсти с кичести цветове не се посещават от пчели. Явно е, че в това отношение те не представляват интерес.
Дървовидната ружа е топлолюбиво, сухоустойчиво растение, което при нашите условия понася ниските зимни температури. Не е взискателна към почвените условия, добре се развива и на по бедни почви. Известни са голям брой декоративни форми, които наминат широко приложение в зеленото строителство за създаване на единични, групови и алейни насаждения в парковете. Освен това ружата понася резитба и се използва макар и рядко, за жив плет или за различни геометрични фигури, както и за подложка за облагородяване с вечно зелената китайска ружа, която е разпространена у нас като красиво стайно растение.

Като се имат предвид ценните декоративни и медоносни качества на дървовидната ружа, препоръчваме я за допълване на медоносната база в нашата страна. Готов посадъчен материал от нея може да се намери във всички декоративни разсадници в страната.