Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от октомври, 1974 г.
Дългогодишна дейност
(по спомени на Георги Марков)
Пчеларското дружество в с. Долен Чифлик, Варненски окръг, е създадено през 1925 година. Още същата година за негов секретар е избран Георги Марков. Той заема този пост до 1932 година. Дружеството развивало широка дейност. Всеки член е бил задължен да засее най-малко по 5 дка рапица и други медоносни растения. По инициатива на Георги Марков учениците от прогимназията, на която той бил директор, засадили по улиците акации. В избата на един от пчеларите обзавели дърводелска работилница, която всеки можел да ползва, за да си изработи кошери и инвентар.
Георги Марков получил предложение от директора на Държавната земеделска катедра във Варна — Петко Петков, да основе дружество и във Варна и да стане негов председател. Дружеството било учредено на 21. III. 1932 година. От основаването му до 1949 г. (когато се слива със земеделското професионално сдружение) негов секретар е бил Г. Марков. Той си спомня колко силно са чувствували пчеларите нуждата от организационен живот, с каква всеотдайност е работило ръководството. На 8. II. 1933 г. със съдействието на пчеларската кооперация „Нектар“ и на Държавната земеделска катедра във Варна се провежда конференция, а на 27. II. 1933 г. — годишно отчетно събрание. И двете тържества са открити с концерт на ученици от Първа средищна прогимназия. Още тогава са взети решения да се обърне сериозно внимание на пчеларската просвета, дружеството да стане колективен член на кооперация „Нектар“, да се създадат колективни пчелини, да се засадят медоносни дървета и храсти по улиците, парковете и градините, да се действува за получаване на безакцизна захар. В резултат на активната дейност броят на членовете непрекъснато расте: през 1933 г. — те са 60, през 1943 г. — 240, а през 1945 г. — над 250.
Пчеларската просвета е била основна грижа на дружеството — набирани са абонати за пчеларските периодични издания, организирани са курсове и конференции с лектори от „Нектар“, от сп. „Добър пчелар“ и местни пчелари (Георги Марков, Никола Димитров, Добри Петков и др.). Уреждани са екскурзии до образцови пчелини. Тържествено е чествуван празникът на пчеларя.
Много труд и средства са положили ръководството и членовете за уреждане на двата дружествени пчелина. Всеки член е можел да постави в тях до 20 кошера.
Пчелин № 1 е създаден на 21. III. 1933 г. близо до р. Камчия. Първоначално в него са участвували 7 пчелари със 70 разборни кошера и 50 тръбни.
Пчелин №2 е уреден през 1935г. в местността „Пейнерджика“ (сега „Чайка“), в общинско пустеещо място, което е било отпуснато за срок от 15 години.
Назначен е пазач, който имал за задача да залесява мястото и да построи малка къщичка с 2 стаи. Направени са били 4 тераси близо до гората и там били разположени 91 пчелни семейства. Около кошерите били засети фацелия, салрия, еспарзета и други медоносни растения. Само през 1937 г. са засадени повече от 600 акациеви дръвчета, липа, аморфа и др.
Тази дейност се е ръководела от секретаря на дружеството Г. Марков, подпомогнат активно от С. Иванов и М. Петров. В залесяването са участвували 200 ученици от мъжката гимназия и 40—50 ученика от Първа средищна прогимназия. Често били уреждани и трудодни за окопаване на дръвчетата, поливане и т. н. Укрепени били бреговете на дерето с хиляди акациеви и други медоносни дървета. От разсадника в “Гюндюз чешме“ (сега „Боровец“) били пренесени дръвчета от софора.
Снабдяването с инвентар и восъчни основи е било много трудно. Агрономическото бюро във Варна е доставяло пчеларски инвентар и е изработвало восъчни основи, но капацитетът му е бил крайно недостатъчен. Ето защо дружеството се е споразумяло с местни майстори дърводелци и машинни техници да изработват и доставят кошери, разпределители, центрофуги и др. Те обаче не били качествени. Снабдяването от кооперация „Нектар“ било мудно. На годишното събрание през 1937 г. е предложено да се открие пчеларски магазин във Варна, но тъй като изпълнението се забавило било взето решение да се съберат средства (като дялов капитал) за образуване на пчеларска кооперация. Неблагоприятни за пчеларството години попречили за бързото осъществяване на тази идея и едва през 1945 г с основаването на пчеларската кооперация е открит и магазинът. По това време се слага началото и на по-масовото подвижно пчеларство. През 1959 г. пчеларската кооперация преминава към обединеното ТКЗС „Черно море“.
Активната и ползотворна дейност на Варненското пчеларско дружество още от първите години от основаването му ни убеждава, че пчеларите трябва да се борят и да воюват за авторитета и правата си, за признаване на голямата полза и значението на пчеларството за народното стопанство.
д-р Димитър Люцканов
Варна