Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от януари, 1983 г.



Добра основа за по-високи успехи
Васил Станчев
директор на ПП във Велико Търново

През последните години резултатите от дейността на Г1Г1 във Велико Търново стават все по-добри. Основания за положителни оценки дават постиженията в производството на пчелен мед. През 1982 г. получихме 170 т мед, при план 110 т и получени съответно през 1979 г. - 65 т, 1980 г. - 96 т, 1981 г. — 135 т мед. Едновременно с това преизпълняваме плана за восъка, увеличаваме производството на нови пчелни семейства и резервни майки, изграждаме необходимия брой нови пити и други. Подобрихме значително икономическите резултати и от губещо предприятието приключва със значителна печалба.
Нашата оценка е, че сме поставили добра основа за по-високи производствени резултати. Трудно ни е да разкажем на какво точно се дължат постигнатите успехи. Досега ние търсехме слабости и грешки в работата и се стараехме своевременно да ги отстраняваме и може би това е основното.

Анализите през 1979—1980 г. показаха, че да излезем от затрудненото положение, ще трябва да се заемем с решаването на три основни задачи:
—    да гласуваме по-голямо доверие на бригадните ръководители и пчеларите, като осъществим и мерки за засилване на отговорността и материалната заинтересованост;
—    постепенно да преминаваме към единна технология на пчелар- ствуване, като изоставим много от остарелите и негодни за обществено пчеларство методи и да внедряваме нови по-прогресивни;



​— да подобрим квалификацията яа колектива.
За успешното решаване на тези задачи заслуга има целият колектив. Помощ ни оказаха и ръководствата на пчеларските предприятия в Сливен, Пловдив, Стара Загора и Русе, които с готовност споделиха опита си.
През периода 1980—1982 г, отде' пихме вииманир кг въпросс тя щ< добряване на условията за работа. Направихме разширение на много пчеларски къщи, построихме нови, подменихме голяма част от негодните кошери, изработихме и снабдихме всички пчелини с удобни маси за разпечатване. Много от пчелините добиха облика на втори дом за пчеларите, в които може да се свъпши добра работа.
С предоставените на бригадните -ръководители лекотоварни коли,
коренно подобрихме снабдяването на пчелините с материали, засилихме контрола по изпълнението на технологичната и трудовата дисциплина, оказахме навременна помощ на пчеларите.
Значително внимание отделихме и на проблема за подобряване на медоносната база. От значение бяха съгласуваните действия с ръководствата на АПК за разположението на слънчогледа, люцерната за семе, репкото и други медоносни култури. На няколко пчелина осигурихме маломерни площи от 20—30 дка, които засяваме с реп- ко и фацелия.
Подобрихме грижите за опазването на пчелните семейства от отравяния. През годината се допуснаха отравяния само в два пчелина, допито през изминалите години засегнатите бяха 12—14.
 
Организирахме борбата с вароа- тозата. През есента третирахме два-три пъти с антивар всички семейства, поставихме в пчелина отровни примамки за мишки, осигурихме достатъчни и качествени медови запаси.
В предприятието се затвърди като метод на ръководство колективното решаване на основните въпроси. На заседание на стопанския съвет и на оперативни съвещания се преценява изпълнението на задачите и своевременно се отстраняват слабостите.
В борбата за получаване на повече продукция участвуват всички. В бригадите е застъпена взаимопомощта. Изпадне ли пчелин в затруднено положение — веднага се лритичат на помощ съседните пчелари. В помощ са и административните служители, които са работили на пчелините по 20—25 работни дни.
В благородна надпревара за производство на повече продукция израснаха и нашите първенци. Пчеларите Иван и Невяна Ламбеви от
с. Батак произведоха по 45 кг мед от пчелно семейство, Минко Минков от с. Червена — 43 кг, Цветан и Александрина Несторови — 39 кг, Александър и Тодора Георгиеви от с. Овча могила — 38 кг, Илия Банков от с. Недан 36 килограма.
Посочените успехи не означават, че липсват слабости. Предстои ни още много работа по организационното укрепване, подобряването на трудовата и технологичната дисциплина, повишаването на квалификацията.
Най-належащи обаче са въпросите, свързани с материалната база. По-голямата част от кошерите са стари и в един наш пчелин могат да се видят кошери от всички системи. В предприятието няма нито един подвижен фургон, липсва превоз за работниците. Крайно време е да се направи нещо с механизираното товарене на кошерите, за разпечатването на питите и центро фугирането на меда. Без своевременно решаване на тези проблеми, ще бъдем затруднени да преминем към следващия етап — промишленото пчеларство.