Общоукрепващото действие, което маточното млечице оказва върху организма, се отразява най-благоприятно на дейността на сърдечно-съдовата система.
Млечицето нормализира съдовия тонус. Особено добре се повлиявали хора с хипотонични състояния. При тях пониженото кръвно налягане се покачвало до нормата и се задържало дълго време след лечението.
Редица експериментални и клинични наблюдения показват, че млечицето влияе благоприятно и при хипертоничната болест. Повишеното кръвно налягане също се нормализира.
Е. Д. Мишченко съобщава за лечението на болни с различни съдови смущения, придружени със старчески трофични изменения и невровегетативни дистонии. Сърдечно-съдовите смущения се изразявали в хнпотония, хипертония, спазми на коронарните и мозъчните съдове, явления на ендартериити в долните крайници. Всички болни получили подобрение, което при някои стигало до пълно възстановяване на работоспособността. При хипотониците кръвното налягане се повишило, а при хипертониците се понижило. Проявите на ендартериита изчезнали, еластичните кризи на коронарните съдове се разредили. Заедно с това хората станали по-жизнерадостни и бодри, вегетативните дистонични прояви изчезнали. Мишченко препоръчва млечицето като общ стимулатор на жизнените функции на организма.
При лечението на болни с атеросклероза, придружена с изтощение, хипо и хипертония, Мишченко и Егоров установили, че по-добре се повлияват хипотониците. При тях кръвното налягане се повишавало до нормата и общото състояние се подобрявало. При някои хипертоници кръвното налягане се понижавало (при 8 от 20 лекувани), но при останалите то се запазило, без да има тенденция за повишаване. При няколко от лекуваните с маточно млечице се появила възбуда на централната нервна система и разстройване на съня.
Н. А. Троицки, А. А. Низов и В. Ф. Лупачев от Рязанския медицински институт наблюдавали 44 болни с коронарна атеросклероза, с пристъпи от гръдна жаба от 3 до 10 пъти дневно. Единадесет от тях страдали едновременно от хипертонична болест. От всички болни само при трима ефектът бил слаб. При останалите млечицето не прекъсвало пристъпите от гръдна жаба, но в процеса на лечението броят им силно намалял, болката била много по-слаба. Ефектът продължил от 6 месеца до една година и половина.
Същите автори наблюдавали 16 болни, прекарали инфаркт на миокарда, намиращи се във възстановителния период. Всичките получили подобрение в общото състояние и в клиничните прояви на болестта.
Механизмът, по който се получават промените в коронарното кръвообращение, не е още изяснен.
Същите резултати дали наблюденията на Л. П. Бехтеевз при лечението на болни с коронарна недостатъчност, някои от които с прекаран инфаркт. Въз основа на личния си опит Бехтеева препоръчва маточното млечице за лечение на стенокардиите.
Н. М. Кадисева установява при болни с атеросклероза, че ефектът от лечението с маточно млечице зависи от дозата. При някои от лекуваните болни тя установила възбуда, нервност, влошаване на съня, поради което болните отказвали да приемат препарата. Такива прояви се получили при доза 20 до 30 мг в денонощие. Намаляването на дозата подобрило състоянието и премахнало безсънието. Кадисева обяснява тези явления с различния тип нервна система на лекуваните, тъй като те се проявили предимно у хора със слаб, неуравновесен тип нервна система. Подобни явления на превъзбуда, свързани с дозата, наблюдава проф. Зайцев при лечението на болни с облитериращ ендартериит.
С. Б. Неманова получава също добри резултати при лечението на болни със стенокардия и след прекаран инфаркт на миокарда. Тя препоръчва маточното млечице като добро средство за лечение на стенокардия и за ускоряване оздравителния процес след инфаркт на миокарда.
С. А. Лобадин и Е. Б. Несмеянова получили добър ефект при лечение на хипертонична болест, спазми на мозъчните съдове и др.
Нашите наблюдения над болни с хипертония и атеросклероза почти се покриват с наблюденията на чуждестранните автори. Понижение на кръвното налягане се получи у една част от болните, но подобрението в общото състояние — апетита, настроението и самочувствието — у всички.