Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от януари, 1983 г.
Действени мерки за развитието на пчеларството
доц. Михо Семков
зам.-зав. отдел „Селскостопански“ на ЦК на БКП и председател на цсп
Постоянно нарастващото търсене на пчелни продукти както на вътрешния, така и на международния пазар налага производството да се постави на съвременна научна основа. В изпълнение програмата за развитие на пчеларството, приета от Министерския съвет през 1978 г., Централният кооперативен съюз, Националният аграрно-промишлен съюз, Централният съвет по пчеларство, окръжните съвети по пчеларство и пчеларските дружества проведоха голяма организаторска и разяснителна дейност за укрепването на пчеларските организации. Благодарение на създадените обществени предприятия се увеличиха производството и изкупуването на пчелни продукти: за 1978 г. — 6281 т, за 1981 г. — 7587 т, или с 1306 т повече. Тези резултати говорят за огромните възможности на пчеларството, но не и за пълно използване на ресурсите.
Обективният анализ на състоянието показва, че резултатите биха могли да бъдат значително по-големи, ако не съществуваха сериозни слабости в технологията на отглеждане и експлоатация на пчелните семейства, в развъждането, профилактиката и лечението на заболяванията по пчелите.
Най-сериозният проблем, който сега стои пред ръководните органи и организации, пред пчеларските дружества и пчеларите е да се увеличат пчелните семейства. Крайно тревожен е фактът, че през последните 4 години пчелните семейства намаляваха със 102 192. Това намаление идва главно от личните пчелини. Обезпокоително е, че намаляват и любителите-пчелари — с 2653 по-малко през 1982 г. в сравнение с 1978 г., Тези цифри налагат извода, че трябва да се проведат незабавно решителни действия от страна на ЦКС, НАПС, ЦСП, НПО „Ветеринарно дело“ и техните поделения за обрат в тази насока — за увеличаване на пчелните семейства съобразно с разчетите на Програмата на Министерския съвет за развитие на пчеларството.
Необходимо е още през 1983 г. Централният кооперативен съюз, респ. ОПП „Нек- таркооп“ да разшири наличните и да създаде нови пчеларски предприятия. Още по- отговорна и по-трудна е задачата на ръководствата на ОСП, ССП и пчеларските дружества, които трябва да вземат на постоянен отчет увеличаването на пчелните семейства чрез привличане и подпомагане на нови хора в пчеларството.
Особено големи са възможностите за създаване на обществени пчелини в помощните стопанства на различните предприятия. Отличен пример в това отношение е пчелинът на ОП „Булгарплод“ в Стара Загора. Такива пчелини следва да се създадат навсякъде, където има условия — в селскостопанските техникуми, в училищата и предприятията и особено във всички горски стопанства. Инициативата трябва да се вземе от ОСП и ОКС, като се проведе разяснителна работа и се предложат необходимите кошери и инвентар и се окаже помощ по отглеждането на пчелите.
Вторият решаващ проблем за нашето пчеларство е интензификацията на производството, т. е. увеличаване на добивите на продуктите от всяко пчелно семейство. Главните усилия на ръководителите, научните работници и пчеларите още през 1983 г. трябва да се насочат в следните основни направления:
— Интензифициране на развъдноподобрителната работа в пчеларството и майко- производството. Необходимо е научните работници решително да подобрят своята работа по създаването на по-високопроизводителни пчели — основно чрез селекция к създаване на чисти линии от местната пчела. В тази връзка е наложително да се подобри работата в резерватите, да се упражнява строг контрол за спазване на инструкцията и да не се допуска внасянето на пчелни майки от други райони.
Важна предпоставка за решително подобряване на качествения състав на пчелните семейства е да се промени работата в майкопроизводителните стопанства. В тези стопанства се произвеждат около 65 000 майки. Те засега задоволяват нуждите, по в бъдеще трябва да се се увеличат до 80 000 годишно. Не винаги произвежданите пчелни майки са с автетични биологични и производствени възможности, някои от тях са слаборазвити и неоплодени. Главните усилия е нужно да се съсредоточат в производството и предлагането на пчелни майки през май, юни и юли за навременна подмяна на майките, създаване на ранни отводки в пчелините, с оглед тяхжто развитие и използване на главната паша още през същата година.
Успоредно с усъвършенствуването и създаването на високопродуктивни пчели е наложително да се внедряват в нашата практика нови съвременни технологии на производството и подобряване на качеството иа кошерите, както и да се осигуряват удобни средства за транспортирането им.
През 1983 г. трябва да настъпи прелом и по отношение иа подобряването, увеличаването и използването на пчелната паша. Промените в структурата на растениевъдството, изграждането на огромни масиви от еднородни култури и новите технологии измениха условията на пчелоотглеждането. Това налага да се прилага нов подход, изисква нови решения за най-пълно използване на наличната паша, за създаване на допълнителни източници, да се засяват медоносни растения край пчелините, на втори култури след прибиране на пшеницата и ечемика и главно да се засаждат ме- деносни дървесни видове и храсти от МГГП съгласно ПМС № 61 от 13. IX. 1973 г.
Подвижното пчеларство е голям резерв за увеличаване производството на пчелни продукти, от една страна, и за опрашване на ентомофилните култури и за повишаване на добивите, от друга.
Това мероприятие добре се организира и провежда в редица окръзи —- Пловдивски, Пазарджишки, разширява се във Варненски, Бургаски, Силистренски и други, но в повечето окръзи и АПК поради невежество или немарливост все още има съвсем ограничено приложение.
Главна роля в организиране на пчелоопрашването се налага да играят ОКС, ОСП, ОАПС и АПК, които трябва да решат въпроса с транспорта на кошерите и с придвижването им по график на определени площи. Инициативата, предложенията, двигателят на тази дейност, естествено, е нужно да бъдат ОСП, ССП и пчеларските дружества по села. Те е необходимо да мобилизират пчеларите за дела в това отношение, а не за агитация и доказване на отдавна известни неща. От това, до каква степен ще съумеем да организираме пчелоопрашването през следващите години, зависи до голяма степен увеличаването на добивите както от пчелни продукти, така и от ентомофилните растения.
Необходимо е ЦКС, НАПС, ЦСП и МГГП и техните поделения в страната да разработят съвместни мероприятия и програми за определяне на площи и засяване на предкултури, есенни и втори култури, за да създадат конвейери от медоносни растения за пчелна паша от ранна пролет до късна есен. ЦКС ежегодно отпуска от 100— 120 хиляди лева за доставка на семена и посадъчен материал от медоносни растения, които се раздават безплатно на ОСП и пчеларските дружества. Но тези суми се усвояват едва 35—40%, главно по вина на ОСП, ССП и пчеларските дружества които не вземат мерки за навременното засяване и засаждане на растенията. ОКС и ОСП не контролират и не вземат действени мерки за изпълнение на поставените задачи.
Третият решаващ проблем за развитието на пчеларството е здравеопазването на пчелите. Главна причина за отпадане ежегодно на около 50 000 пчелни семейства са заболяванията от вароатоза, европейски и американски гнилец и други, особено при съчетаване с погрешна технология на отглеждането. Въпреки че научните работници от ветеринарните институти работят усилено за създаване на средства за лечение, ЦКС и НПО „Ветеринарно дело“ ежегодно осигуряват необходимата валута и внос на компоненти за лекарства, ефективността от третиранията е незадоволителна. Определена вина за това носят ОСП, ССП и пчеларските дружества, които не организират масово и комплексно третиране на пчелните семейства, а предоставят работата на самите пчелари. В много случаи пчеларите не провеждат третиранията според инструкцията. Освен това голяма част от тях не поддържат необходимата хигиена и профилактика в пчелините си, не познават добре болестите, не търсят навременна помощ на съответните ветеринарни и други компетентни органи, а прилагат погрешна технология и преексплоатация на пчелните семейства, с което създават реални предпоставки за повишена зимно-пролетна смъртност. Необходимо е ЦСП, ОСП, ССП и пчеларските дружества да поставят на здрава организационна и научна основа профилактичните прегледи на пчелните семейства.
Главната отговорност за успешно провеждане на борбата със заболяванията на пчелите пада върху НПО „Ветеринарно дело“ и неговите поделения в страната. Досегашните резултати показват, че независимо от високата квалификация на специалистите и научните работници, все още не е намерен най-верният път за успешната борба със заболяванията. Независимо от богатите традиции и от опита, натрупан в борбата с опасните заболявания в животновъдството, по отношение на пчеларството ветеринарните органи не са създали необходимата организация и не се търси отговорност от ОВМЦ и лекарите в АПК за заболяванията по пчелите.
Голяма е отговорността на Органите и специалистите, които провеждат растителнозащитните мероприятия. Независимо от подобряване на съгласуваността в работата при провеждане на тези мероприятия, през 1981 г. са били засегнати 42 220 пчелни семейства. Наложително е и в тази насока да се сложи край на безотговорността и да се търси строга лична материална отговорност на лицата, които не са спазили раз- порежданията и са станали причина за загуба или отслабване на пчелни семейства.
Важен фактор за интензификация на пчеларството са производството и снабдяването на пчеларите с качествен пчеларски инвентар. Въпреки че ИК на ЦКС реши да отпусне средства за закупване на съвременен инвентар, отговорните за това органи изключително мудно решават този въпрос. За пример може да се посочи примитивният начин на извличане на восъка, поради което голяма част остава в отпадъчните суровини. Незадоволително се решава и въпросът за снабдяване на пчеларите с едър и дребен пчеларски инвентар.
За ускоряване развитието на пчеларството от голямо значение са повишаването на знанията и квалификацията на пчеларите. В тази насока в национален мащаб е натрупан богат опит, съществуват много и разнообразни форми за пропагандиране на знанията. Полезни форми са обмяната на опит между окръзите, в окръга и в самите пчеларски дружества; издаването на окръжни пчеларски бюлетини, в които се отразява челният опит; лекционната пропаганда от известни учени и практици-пчелари; създаването на клубове на пчеларите, в които младите и начинаещи пчелари могат да намерят отговор на интересуващите ги въпроси и други.
Много новости се отразяват в сп. „Пчеларство“. Необходимо е списанието да се превърне в трибуна на първенците-пчелари. В него трябва да се отразява по-широко техният и световният челен опит, да се популяризира организационният живот на ОСП, ССП и на пчеларските дружества. Същевременно да се излезе открито срешу неправилното отглеждане, стопанисване и преексплоатирането на пчелните семейства, срещу невежеството и нарушителите на разпоредбите за развитие на пчеларството.
Независимо от огромната и разностранна просветна дейност, критерий за нейната ефективност са резултатите, а както се посочи, засега те не отговарят на изискванията. Това налага да се внесе прелом и в просветната дейност, да се скъса с шаблона и излишната словоохотливост и на пчеларите да се дават конкретни и полезни практически познания.
За подема и развитието на пчеларството ключово значение има създаването на стройна организация, провеждането на активна организационна дейност във всички звена — от ЦСП до последното дружество в страната. Не може и не бива повече да се търпи в редица окръзи голяма част от пчеларите да са извън дружествата. Не бива и не може да се търпи, да съществуват само на книга формални, бездейни дружества, а някъде и ССП и дори ОСП. Необходимо е още през 1983 г. да се даде широка гласност на успехите, методите на работа и неуморната дейност, всеотдайност и делозитост на председателите на челните ОСП, ССП и дружества и своевременно да се измени състоянието в онези окръзи, където царят пасивност, бездействие и безпомощност. В тези окръзи незабавно трябва да се потърси помощта на ОНС, на ОАПС на ОК на БКП.
За развитието на пчеларството в нашата страна съществуват прекрасни природно-климатични условия, вековен опит и любов към този подотрасъл, съвременна наука и модерна база, ентусиазирани кадри и квалификацирани специалисти. Задачата сега е да обединим тези фактори в едно органично цяло и да издигнем нашето пчеларство на равнището на съвременните изисквания.