С началото на главната паша пчеларят трябва да следи как се запълват питите с мед в кошера. За тази цел през няколко дни се преглеждат по една две крайни и средни пити в магазините или корпусите. Ако килийката на питите са запълнени с мед, който вече е сгъстен, и е започнало запечатване на горните килийки, пристъпва се към центрофугирането му. Питите с мед може да се изваждат от магазини, корпусите или плодника, когато 2/3 от площите им са запечатани. Това означава, че медът е зрял и съдържанието на вода в него е в допустимите стойности.
Обикновено питите се изваждат за центрофугиране след обяд или привечер, за да не се пречи на работата на пчелите през деня.
Покривните материали се отстраняват, пчелите се подпушват, за да се отдръпнат надолу, след което питите се изваждат една по една, като чрез внимателно тръскане или смитане се освобождават напълно от пчелите. Отбраните пити се нареждат в преносимо сандъче и се пренасят в помещението за центрофугиране. На мястото на извадените пити се поставят празни резервни пити или восъчни основи.
Медът трябва да се центрофугира в чисто, светло помещение, чиито врати и прозорци се затварят плътно, за да не влизат пчели.
Преди да, започне работата, центрофугата трябва да се почисти и да се измие добре, след което се закрепва за пода. Под крана на центрофугата се поставя гъста двойна цедка, а под нея - съд за меда. Съдовете трябва да са чисти, без миризма. Най-добре се центрофугират питите, които току що са извадени от кошерите и медът им е още топъл и по-лесно се изпръсква.
Питите се разпечатват с пчеларски нож, пчеларска вилица иlи със специални, нагрети с пара или електрически ток ножове, ако са добре изградени и без неравности.
При разпечатването на меда се отстраняват капачетата на килийките, така че да не се поврежда питата. След като се разпечата едната страна, питата се обръща за разпечатване на другата. Разпечатването се извършва над широк съд или на специално пригодена за целта стойка.
Питите се поставят в центрофугата така, че цялата им площ да се опира в мрежата на въртящия се кош, за да не се разкъсват под напора на центробежната сила.
Рамките с питите се поставят да лежат на тясната си страна, като долните летвички са ориентирани по посока на въртенето. За да работи без сътресения центрофугата, срещуположните пити трябва да бъдат еднакво тежки.
Медът от външната страна на питите под действието на центробежната сила започва да излиза от килийките и по стените на центрофугата се стича на дъното, преминава през крана и се насочва към съда. След това питите се обръщат за центрофугиране и от другата страна. При радиалните центрофуги питите не се обръщат - медът се изпръсква едновременно от двете страни, като се променя посоката на въртене.
Технологията за получаване на пчелен мед включва всички процеси от центрофугирането на питите до предлагането в разфасован вид на консуматора. Напоследък технологичните процеси до голяма степен бяха механизирани и автоматизирани, в резултат от което се увеличи производителността на труда в
медообработващите предприятия. Същевременно тези процеси трябва да протичат при такива условия, при които медът запазва ценните си качества като хранителен, диетичен и лечебен продукт. При технологичното преработване на меда трябва да се запазват, а понякога и да се подобряват органолептичните му показатели.
Технологичните процеси при преработването на меда са следните: центрофугиране, филтриране, утаяване, купажиране, нагряване, разфасоване и съхраняване. Някои се извършват още на пчелина, а други - в медопреработващите предприятия.
Производство на мед в луксозни рамчета. Би било добре, ако медът се сервира в неговия първоначален вид, т.е. както е в питите. Ако няма центрофугиране, избягват се докосването на меда до метала на уреда, с който се извлича, и излитането от него на ценни ароматни, хранителни и лечебни вещества. Това е възможно, ако се осъществи технологията за производство на мед в малки рамчета.
Медът, добит в луксозни рамчета, е запечатан, опаковката е оригинална, привлекателността и търговският му вид са значителни.
Рамчетата имат следните размери: големите - 130 X 85mm, средните - 65 х 85mm. Изработват се от полистирол или от дърво с мека дървесина (най-често липова).
В горната страна на рамчетата е направен жлеб за закрепване на ивица от восъчна основа. Така приготвените рамчета се поставят в специални секции, които формират една надставка.
Преди да бъде поставена надставката, обемът на кошера частично се намалява: корпусите над пилото се свалят и непосредствено върху гнездото се поставя надставката със секциите.
Поради стесняването пчелите усвояват бързо секциите и след 3-4 дни при силна паша ги запълват. Под изпълнената надставка може да се сложи втора.