Както редица други насекоми, така и медоносната пчела боледува от различни болести. Болестите по пчелите засягат възрастните пчели и пилото в различни стадии на развитие. Независимо дали боледува пилото или пчелите, крайният резултат е отслабване на пчелното семейство, а при тежка форма на болестта настъпва неговата смърт. Разделянето на болестите по пчелите и пилото е условно и има значение за диагностирането, профилактиката и лекуването на болестта.
Фактори, предизвикващи заболяването. Възникването на болестите е под действието на различни външни фактори, които условно се групират по следния начин:
а) физични и химични - ниска или висока температура, отровни вещества, задушаване и др.
б) биологични - различни микроорганизми, паразити и др.
Първата група болести не могат да се предават от заболелия на здравия организъм или от едно пчелно семейство на друго. Това са т. нар. незаразни болести. Към тях се причисляват и болестите, предизвикани от вътрешни причини - различни уродства, гладуване, търтовъчност, осиротяване, кражби, налитания и др. Тези ненормалности в пчелното семейство може да причинят отслабването или загиването му, а също така податливостта му към други заболявания. Някои от незаразните болести при определени условия може да причинят големи щети, например химичната токсикоза. Ако своевременно не се вземат нужните предпазни мерки, загубите от отравянията за един сезон може да надхвърлят загубите, причинени по същото време от всички други заболявания, взети заедно.
Втора група фактори (биологичните) предизвикват |заразните болести по пчелите и пилото. В зависимост от причинителите се различават две групи заразни болести: а) инфекциозни - когато причинителите са вируси, бацили или бактерии. От инфекциозните болести по пилото най-голямо значение имат гнилцовите заболявания - американският, европейският, киселият и други видове гнилец. Инфекциозни болести по пчелите са паратифът, септицемията, параличът и меланозата; б) инвазионни болести - причиняват се от едноклетъчни или многоклетъчни организми от животински произход. Характерно за инвазионните болести е, че от тях страдат главно възрастните пчели - амебоза, акароза, браулоза, вароатоза и др.
Попадането в пчелните семейства на патогенни микроорганизми, причиняващи заболявания по пчелите и пилото, а също и на многоклетъчни организми, главно паразити, е възможно чрез самите пчели или чрез работещия с пчелните семейства. Така пчелите крадци нападат и пренасят в своите кошери запасите на слабите и болни семейства, като заедно с меда или чрез контакти пренасят причинителите на болестите. Понякога пчелите могат да внесат заразата от замърсени с нея водни източници чрез пренасяне на вода в кошерите. Заразата може да се внесе и от блуждаещи пчели или при налитане от един кошер в друг при местенето на пчелина или отделни кошери с пчели.
Пчелите от здравите семейства може да станат преносители на зараза и паразити при посещаване на складови помещения с восъчни суровини, оставени на открито пити, рамки и празни кошери, отпадъчни води, восъкопреработвателни заведения, при общи хранилки и поилки и др.
Търтеите през пролетта и лятото навлизат безпрепятствено в различни семейства и стават преносители на паразити и преди всичко на причинителя на вароатозата. Някои неприятели също може да бъдат преносители на зараза - гъсениците на восъчния молещ осите и др.
Най-често причинителите на заразните болести се пренасят от пчеларя, особено ако е с малък опит и не познава добре признаците на заболяванията от този вид. Чрез заразени ръце и инструменти от прегледа на болни семейства той заразява и здравите семейства. Заразяване е възможно чрез предаване на майка, взета от болно семейство, чрез прехвърляне на пити с пило, прашец и мед, размяна на преградни дъски, покривни дъсчици или платна, затоплителни материали, недезинфекцирани кошери и др.
Заразните болести могат да се пренасят при закупуване на пчелни майки или семейства и пренасянето им без свидетелство от ветеринарните органи или при доставянето на майка от чужбина.
От казаното се вижда, че има много и различни начини за пренасяне причинителите на заразните болести по пчелите и пилото. Болестите имат свои особености при развитието и разпространението си. Най-важната им особеност е, че те преминават от болния или мъртвия организъм пряко или косвено в здравите личинки и пчели. По такъв начин болестта се разпространява и обхваща голяма част от пилото и пчелите в дадено семейство, а впоследствие и в останалите пчелни семейства..Ето защо трябва да се вземат сериозни мерки и да се води борба срещу болестите по пчелите и пилото. Тази борба се осъществява под методичното ръководство на ветеринарните органи. Изпълнението на предвидените от тях мероприятия за ограничаване и ликвидиране на болестите се извършва от пчеларите и ветеринарните техници по места.
Цялостното организиране и провеждане на борбата срещу болестите по пчелите зависи най-много от ветеринарните органи. Те могат и трябва целенасочено да направляват провеждането на необходимите мероприятия с оглед на пълното ликвидиране на болестите.
Вземането на проби и изпращането им за лабораторно изследване се извършват при заболяване, съмнение за заболяване или отравяне на пчелите и пилото, а също така, когато не може с точност да се установи причината или видът на заболяването.
Като материал за лабораторно изследване се изпращат пило в различни стадии на развитие, пчели, майки и търтеи, опаразитени пчели заедно с паразитите по тях, мед, прашец, различни насекоми неприятели и др. За сигурно и точно поставяне на диагнозата при вземане на материал за изследване трябва да се спазват някои общоприети правила и изисквания. Изпращаният за изследване материал трябва да пристигне в лабораторията колкото се може по-бързо - най-добре е да се отнесе от заинтересуваното лице или по специален куриер.
Материалът за изследване от заболяло или съмнително за заболяване пило се взема, като от питата с пило се изрязва парче с размери 10X15 cm. При изрязването на пробата се подбира такова място, в което няма мед и се намират голям брой най-типично променени, болни или умрели личинки и какавиди. Ако пробите са повече, те се номерират, като на всяка проба с топлийка се закрепва листче, на което се написват името на собственика или предприятието, номерът на семейството и мястото или номерът на пчелина (за обществените пчелини). Всяка проба, без да се увива в хартия, се поставя отделно в дървено сандъче или кутия от дебел картон с вътрешни размери 16Х10Х5 cm. На дъното и на капака (отвътре) се поставят дебели колкото молив летвички, за да се запазят добре килийките на пробата. След поставянето на пробата сандъчето се заковава или се завързва, надписва се адресът на лабораторията и изпращача, след което се изпраща. По същия начин се вземат и се изпращат проби от мед и цветен прашец. За да не протече медът, приготвената за изпращане проба се увива отвън с амбалажна хартия.
Проби заболели пчели е желателно да се изпращат по възможност живи. При загиване на семейството проби пчели се вземат от най-горния пласт от натрупаните на дъното на кошера умрели пчели. От всяко семейство се вземат по 50-60 пчели и се поставят в кибритени кутийки, които са съответно номерирани, или в стъклени шишенца, като отворите им леко се запушват с памук. При химични отравяния се изпраща проба от около 500 (една чаша) пчели.
Неприятели на пчелите, покрити с твърда обвивка, се изпращат в стъклени съдове (след умъртвяване с етерни, формалинови, бензинови или спиртни пари или живи завити в памук). Яйца, ларви, какавиди и паразити се изпращат в 70%-ов спирт или 4%-ов формалин.
Отделните проби пчели, неприятели или техните яйца и ларви се събират в общ пакет.
Изпращаните проби пило, мед, прашец, пчели и пр. се придружават от писмо, в което се дават подробни данни за вида на заболяването, кога се е появило и как се проявява, кои пчелни семейства са засегнати, дата на вземане на пробата, името и адресът на изпращача.
Пробите за изследване се изпращат във ветеринарнобактериологична лаборатория и се изследват безплатно. Такива лаборатории има в Благоевград, София, Пловдив, Стара Загора, Карнобат, Ямбол, Смолян, Хасково, Бургас, Варна, Толбухин, Русе, Видин и др.