Тялото на пчелата е покрито с твърд щит. В състава на този щит влиза едно твърде устойчиво на химически и вредни въздействия вещество -- хитин. От вътрешната страна на хитинения щит има разнообразни издатъци, които обхващат и прикрепват вътрешните органи и служат за залавяне на силните мускули на пчелата. Така хитиненият щит изпълнява ро лята и на покривна тъкан, и на външен скелет. Но за да бъде тялото на пчелата подвижно и еластично, този щит е съставен от отделни части--членчета, -- свързани помежду си с мек хитин. Чувствителността на пчелата към външните въздействия се осигурява чрез проникващите през. външния мъртъв слой на хитинения щит специални чувствителни клетки, наречени сенсили.
Членчетата на хитинения щит при пчелата се групират в три дяла: глава, гърди и коремче.Външно устройство на пчелата
Външно устройство на пчелата:
Гл -- глава; Гр -- гърди ;
Бр -- коремче ; 1 -- пипала ;
2 -- хоботче; 3 -- предно крило;
4 --задно крило; 5-- предно краче;
б -- средно краче; 7 -- тергит;
8 -- етернит
Главата представлява твърда триъгълна хитинена кутийка с две отвърстия -- тилно и устно. Вътре в нея са вместени надглътъчният и подглътьчнят нервен възел, заместващи главния мозък, както и излизащите от тях дебели нервни снопчета за чувствителните органи на главата и за мускулите, задвижващи подвижните части на главата; тук са поместени и жлезите, които отлъчват редица необходими за живота на пчелата вещества. По средата на лицевата част на главата се намират пипалцата на пчелата и простите й очи, отстрани -- големите сложни очи, а отдолу -- устните придатъци. Всяко пипалце се състои от 12 членчета. На пипалата са разположени голям брой обонятелни трапчинки и осезателни органи. На долния край на лицевата страна на главата отпред се намира горната устна, отстрани на вея -- две масивни горни челюст и, или мандибули, които действат в странично направление. С тях пчелата къса, гризе и хваща. Тя ги използва да прегризва похлупачето при излизането си от килийката (при излюпвавето си), за разпечатване на медовите килийки, за чистене на питите, при градеж на восъчните постройки, за изнасяне на нечистотиите от кошера и др.
Зад предните челюсти се намират редица придатъци -- долна устна и долни челюсти, които в спокойно състояние се подгъват назад под главата. Те съставляват едно тръбовидно близалци, или хоботче. Хоботчето обгръща гъсто окосменото езиче, което на края завършва с едно лъжичкообразно разширение. С хрботчето пчелата събира течните храни -- нектар, сироп или мед.
Гърдите на пчелата се състоят от три дяла: преднегръд, среднегръд и заднегръд. Преднегръдът е подвижно съединен с главата, Среднегръдът и заднегръдът са тясно свързани и образуват гръдната кутийка, съставена от долна и горна половина, съединени подвижно. В гърдите на пчелата се намират силно развитите крилни мускули, както и тези задвижението на краката. На границата между горната и долната половина на гръдната кутийка са прикрепени двете двойки крила. Първата двойка крила, е по-голяма от втората и в спокойно състояние я припокрива. Крилата на пчелата представляват прозрачни гънки, образувани от хитинения щит на второто и третото гръдно членче. В крилата се продължава телесната празнина: жилчиците представляват хитинени надебеления, в които са разположени трахейни и нервни разклонения и кръвоносни съдове. Втората двойка крила на предния си край притежава кукички При полет те се закачат за задния ръб на предните крила. Така вкопчени, двете двойки крила действат като една. С това се създава устойчивост на полета. Пчелите могат да излитат на няколко километра от пчелина, но стопански изгодния полет за паша не бива да надминава 2 км. При тихо, безветрено време пчелат а може да носи 3/4 от собственото си тегло. Натоварена с нектар или прашец, тя лети с бързина от 19 до 32 км в час, а без товар бързината на летежа й достига до 65 км. Но колкото по-далеч отива пчелата, толкова по-малко нектар и прашец може да донесе. От долната страна на гърдите са прикрепени краката. Всеки гръден дял носи по една двойка крачка. Всяко краче се състои от коритце, или легло, въртач, бедро, свирка и стъпало. Стъпалото на свой ред се състои от пет части.Задно краче на пчелата
Задно краче на работничка:
А) TЬ -- свирка; СЪ -- кошничка;
Таr -- първо членче на стъпалото;
Вf -- гребен на свирката; Aur -- щипка
Крайното членче на стъпалото е снабдено с две нокътчета и леплива възглавничка.
За чистене на пипалата си работничката, майката и търтеят имат на първата двойка крачка по един полукръгъл изрез, покрит отвътре с ред твърди космици като гребен; средната двойка крачка само на пчелата-работничка има един шиповиден израстък -- за сваляне топченцата прашец. Освен това работничката на задните си крака има специални приспособления за събиране на цветен прашец: свирката от външната страна има едно вдлъбване, оградено с извити космици, кошничка, а разширеното първо членче от стъпалото на задната двойка крачка е снабдено с няколко реда твърди космици и служи като четчица, с която пчелата изгребва от тичинките цветен прашец. С гребена, който се намира на долния ръб от вътрешната страна на свирката, пчелата, стържейки четчицата на другото краче, пренася прашеца в щипката между свирката и първото членче на стъпалото, в която го формира на топченца, преди да го постави в кошничките. За да направи прашеца леплив, при това му сгребване пчелата го навлажнява със слюнка и нектар.
Майката и търтеят нямат кошнички, четчици и щипки за прашец на задните си крачка.
Коремчето на работничката и майката се състои от б членчета, а на търтея -- от 7. Всяко членче припокрива следващото. Коремните членчета имат една гръбна част-- тергит-- и една коремна част--етернит. Първото членче се свързва подвижно със заднегъда чрез изтънената му предна част--коремно стъбълце. Тръбната и коремната част на членчетата, както и самите членчета помежду си се свързват подвижно с еластична хитинена мебрана, вследствие на което коремчето на пчелата се отличава с голяма подвижност -- може да се свива и разширява, да се скъсява и удължава. В коремчето на пчелата са разположени органите на храносмилането, кръвообращението, дишането, отделителните органи, половите органи, жилото, верижката от нервните възли и восъчните жлези.