Пчелното семейство се състои от няколко десетки хиляди работнички-пчели и една майка. През лятото, когато има млади майки за оплодяване, в състава на пчелното семейство се срещат и няколкостотин търтеи.
Работничките представляват недоразвити в полово отношение женски пчели; те не могат да се сношават с търтеите и затова могат да снасят само неоплодени яйца, и то само при особени случаи. В замяна на това работничките извършват цялата работа в пчелното жилище и извън него.
Работничките са най-малките индивиди от състава на семейството: една пчела достига на големина до 12--13 мм и тежи към 100 мг. Следователно 10000 пчели тежат 1 кг.
Броят на работничките в семейството се мени. През пролетта пчелното семейство има 15--20 хиляди работнички. През лятото количеството им достига най-много до 60--70 хиляди и към есента отново намалява.
Продължителността на живота на работничките зависи от условията, при които те живеят и работят. През лятото пчелата-работничка живее от 4 до 6 седмици, а през пролетта -- още по-малко. Но пчелите, излюпени през втората половина на лятото и есента, живеят значително по-дълго -- от 8 до 30 месеца. След презимуването те постепенно измират и не дочакват следващото лято.
Майката е единствената в семейството напълно развита в полово отношение женска пчела, способна да снася оплодени и неоплодени яйца, от които се излюпват и трите форми пчели, съставящи пчелното семейство, -- майка, работнички и търтеи. По размери тя е най-голямата измежду всички пчели в семейството. Нейната дължина е приблизително 20--25 мм, а тежината й достига до 280 и повече милиграма. Особено дълго е коремчето й, поради което крилата й изглеждат по-малки, отколкото крилата на работничката. Майката живее до 5 и повече години -- най-много до 8. В началото след оплодяването си тя не снася голямо количество яйца, но след това постепенно увеличава своята яйцепродуктивност. Най-голяма яйценосност тя достига през първата и втората си година -- до 2000, а по изключение и до 3000 яйца на денонощие! Тази висока продуктивност се дължи на особеното устройство на нейната полова система и се осигурява от непрекъснатото снабдяване на майката от работничките-пчели с висококачествена и богата на белтъчни вещества храна--така нареченото млечице, отделяно от слюнчените жлези на пчелите. Тази храна се усвоява без остатък от майката и отива главно за образуването па яйцата. В течение на един пролетно-летен сезон майката снася от 150000 до 200000 яйца.
В нормално пчелно семейство има само една майка. Ако се появи друга, поради вродения антагонизъм между майките те встъпват в борба и едната от тях загива.
Търтеите са мъжките индивиди в пчелното семейство. Освен оплодяването на младите майки те не извършват никаква друга работа във или вън от кошера. Търтеят се различава рязко от майката и работничките по дебелото си тяло и по тъпо завършващото си коремче. Дължината му е приблизително 15--17 мм, а тежестта му възлиза до 200 мг. Търтеите се появяват в семейството само през лятото, и то най-вече преди рояването. След 8 до 14 дни от излюпването си те стават полово зрели. През хубавите, топли и слънчеви дни излизат между 11 и 16 ч да търсят младите майки и да се срещат с тях. След съвъкупяването с майката търтеят умира.
В едно нормално пчелно семейство с прекратяването на медосбора пчелите изгонват търтеите и последните загиват от глад и студ. Само в осиротелите семейства и в семейства с неоплодени майки или с твърде стара майка търтеите могат да доживеят до пролетта.