Чувствителност на микроорганизмите. Пчелната отрова проявява твърде голяма антибактерийна активност. Чехълчето и други инфузории загиват моментално при въздействие с отрова, разредена 1:10000, а при разреждане 1:50000 — след 30 секунди.
При това разреждане тя убива всички микроорганизми. Установено е обаче, че при разреждане 1:500000 отровата стимулира развитието на чехълчетата. Подобно двуфазно действие проявяват и други лекарствени вещества. Например пеницилинът в най-слабите разреждания усилва жизнените процеси в някои бактерии, а в по-големите ги пзрализира.
Пчелната отрова има бактериостатично и бактерицидно действие. Грамположителните бактерии са по-чувствителни към нея от грамотрицателните. Първите загиват при концентрацията на отровата от 12 до 25 гами в мили литър, а вторите — от 1000 до 10000 гами в милилитър (1 гама е една милионна част от грама). От това следва, че чувствителността на микроорганизмите към пчелната отрова е различна и се колебае в доста широки граници.
Чувствителност на човека и животните в процеса на еволюционното развитие са възникнали определени взаимоотношения на борба и приспособяване между топлокръвните животни и пчелите. При тези взаимоотношения отровата се е изменяла и усъвършенствувала (Н. М. Артьомов) но същевременно защитните сили на топлокръвните животни също са претърпявали промяна и са се усъвършенствували.
Отровата застрашава съществуването на организма и той мобилизира всичките си сили за отбрана. Настъпват всестранни, неспецифични изменения в организма. Повишава се температурата, променя се съсирваемостта на кръвта, утаяването на червените кръвни телца, проницаемостта на капилярите, повишава се секреторната дейност на хипофизата и надбъбречните жлези. Мобилизира се дейността на много органи и системи, за да се преодолее опасността. Последва цяла верига от приспособителни реакций. Когато отровата не превишава известно поносимо количество, органнзмът бързо се съвзема и става по-устойчив. Я. Б. Михайлова установила, че при повторно вкарване на отровата след 24 часа посочените промени в кръвта се проявяват съвсем слабо или въобще не се проявяват. С тази защитна реакция може до известна степен да се обясни привикването на организма кьм пчелната отрова.
Чувствителността на човешкия организъм към пчелната отрова е индивидуална. Тя зависи от много условия — количеството на отровата, мястото на ужилването, особеностите на организма, пола и възрастта. Старците, жените и децата са по- чувствителни от мъжа.
Обикновено на мястото на ужилването се появява кожна преходна възпалителна реакция със зачервяване и пареща болка. При систематични ужилвания в областта на ръцете, както това се случва при пчеларите, у повечето от тях се развива местна устойчивост към отровата—„имунитет“. Но ако бъдат ужилени други части на тялото или лицето, получават се значителни отоци.
По анкетни данни на един голям брой пчелари в Съветския съюз Н. П. Hi ириш установил, че 50,7% от тях са придобили невъзприемчивост към пчелната отрова в продължение на първата година, а до четвъртата година още 25%. Известен брой не могли да привикнат към пчелната отрова и запазвали предишната си чувствителност.
Незначително малък брой хора проявяват свръхчувствителност към пчелните ужилвания. У тях се изработва реакция на непоносимост — идиосинкразия. Белтъчната част на пчелната отрова — мелисинът — притежава качества на антиген, т. е. вещество, което предизвиква образуване в организма на противотела.
Реакцията на свръхчувствителност възниква много бързо след ужилването и протича тежко. По тялото се появяват петна, както при копривна треска, има силен мъчителен сърбеж. Клепачите и устните отичат. Дишането става трудно. Повишава се температурата, развива се обща слабост и чувство на тежест в сърдечната област, понякога замаяност и загуба на съзнанието.
Хора, които имат свръхчувствителност, трябва да избягват контакта с пчелите.