Най-важното биологично свойство на пчелното млечице естествено е способността му да превръща пчелната личинка в пчелна майка. Въпреки че много научни усилия бяха посветени на разкриването на биохимичните основи на този процес, същността му остава все още непозната.
Не е известна също връзката му с твърде разнообразните въздействия на млечицето върху по-висшите организми и човека. Вместо привлекателната единна закономерност на биологичното му действие (която може би не съществува), все още познаваме отделни негови свойства, повечето от които при това са слабо изявени и колебливи.
Когато през 1939 г. в навечерието на антибиотичната ера Me Cleskey и Melampy съобщиха, че пчелното млечице проявява бактерицидни свойства по отношение на златистия стафилокок, на паратифната и чревната бактерия и на някои други микроорганизми, публикацията им оправдано предизвика интерес и надежди. По-късно при изследвания много автори установиха, че антимикробното действие на млечицето се проявява само при високи концентрации.
При опитите на Александрова (1963) в разредено 1:10 пчелно млечице умира по-голямата част от изследваните 21 вида микроорганизми едва след 25 30- минутно престояване в разтвора. Неутрализирането му с основа го лишава почти напълно от антимикробно действие. Това показва, че пчелното млечице може да се използува само локално като допълнително средство за лекуване на някои болести, причинени от микроби.
Пейчев и Торева (1964) не са открили микроорганизми в млечицето. Според тях то има способността да се самостерилизира и затова може да се използува без добавка на консерванти и без стерилизация за приготвяне на инжекционни разтвори.
При голямо разреждане (около 1:10 000) пчелното млечице усилва растежа на някои микроорганизми. Лиофилизирането му (изсушаване от заледено състояние под висок вакуум) намалява ацтимикробната му активност. Дълбокото замразяване при температура под —20° С не уврежда способността му да възпроизвежда пчелни майки. Това е било установено при опит с пчелно млечице, престояло в замразено състояние 7 голини (Dietz, Haydak, 1970).
През началния етап на изучаване на млечицето някои автори съобщиха, че то проявява гонадотропно хормонно (стимулиращо развитието на половата система) действие. По-късните изследвания върху различни животински видове обаче не успяха да подкрепят тези твърдения. Неотдавна Csuka и сътр. (1978) приложиха твърде висока доза пчелно млечице при изясняване на гонадотропния му ефект.
Те давали през устата на японски пъдпъдъци по 0,2 g млечице веднъж седмично в продължение на 8 седмици и установили, че третираните мъжки узряват полово и произвеждат семенна течност по-рано от контролните животни. Получавалите пчелно млечице женски пъдпъдъци също се развили по-рано и по-рано започнали да снасят яйца. Тези данни възраждат теорията за стимулиране на развитието на половата система на животните от млечицето.
Някои автори смятат, че биостимулиращото действие на млечицето се основава на опитно доказаната му способност да усилва тъканното дишане и окислителното фосфорилиране (Gounard, 1957; Узбекова, 1968). Стимулирането на тези процеси означава подобряване на използуването на енергията от обмяната на веществата и на съхраняването й в специални съединения, готови да я отдадат при необходимост.
Пейчев и Торева (1964) са установили, че млечицето в концентрация 5:1000 увеличава обмяната на веществата на квасни гъби с 25%, а в доза 40—100 mg/cm3 вода—устойчивостта на рибки „гамбузия“ и на попови лъжички. Една трета от тях останали живи на 37-ия ден, когато всички контролни умрели.
Млечицето в дози от 10 до 100 mg/kg увеличава масата на новородени плъхчета и на малки пиленца с 25—40%. По-възрастните плъхчета и пиленца, т. е. през период на полово узряване, се повлиявали от млечицето по противоположен начин. Забавяли растежа си и се изравнили с контролната група едва дни след спирането му, а пилетата превишили контролната маса 4 седмици по-късно.