Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от януари, 1983 г.
Белтъчният недостиг и събирателната дейност
След като бе доказано значението на поленовия прашец и за човека, се правят усилия той да се добива чрез прашецоуловители. Пчелите са принудени да се провират през тесни отвърстия, при което се смъкват носените прашецови топчета. Съмнението, че чрез отнемането на белтъчините може чувствително да се наруши развитието на пилото доведе до препоръката прашецо- уловителите да се използват кратковременно. Авторите са заложили следния опит. В овощна градина от 20 ха (сливи, круши, ябълки) са били поставени 4 пчелни семейства. На 4 май са били отстранени питите с прашец на две семейства и са им били поставени прашецоуловители. В продължение на десет дена са били регистрирани ежеминутно броят на влизащите с полен съби- рачки, броят на свалените топчен- ца и ежедневният добив на прашец. На 16 май тези две опитни семейства са получили отново свободен полет, а другите две семейства са оставени в продължение на следващите 10 също така без прашец.
Резултатът, онагледен с таблици и диаграми е бил както следва: из
куственото намаляване на белтъчното снабдяване не оказало (или в съвсем незначителна степен) влияние върху площите с пилото. Чрез използвания тип прашецоуловител е бил свален прашецът само от 46% от пчелите-събирачки. Пчелното семейство реагира по отношение на изкуственото намаляване на снабдяването с ясно изразена увеличена събирателна дейност на прашец в сравнение със свободно летящите семейства. След премахването на ограниченията този вид събирателна дейност, която е била разбира се за.сметка на събирането на нектар, се възвръща в своята норма. Настъпилата в тази връзка загуба в добива на мед се преценява от Лави на 25%. Усиленото събиране на прашец, от своя страна, допринася за по-доброто опрашване на посетенцте от пчелите растения.
Следните числа представляват също така интерес: за 1 г пресен по- ленов прашец са необходими 118 единични топченца. В продължение на 20-те опитни дни са събрани средно 1430 г прашец от семейство, което представлява 84 370 чифта топченца, т. е. по 4218 чифта на семейство на ден.