Народите много отдавна са забелязали противогнилостното действие на пчелния мед и са го използували в своето всекидневие. Старите гърци запазвали месото прясно и свежо, като го поставяли в мед. Телата на големия пълководец Ал. Македонски и на Юстиниан били запазени чрез потопяване в мед и билки. По този начин Александър Македонски е бил пренесен след смъртта му от Индия в Македония, където е бил погребан. През 1958 год. в една египетска гробница било намерено съвършено запазено тялото на малко дете в съд с мед.
Действието на меда против гнойните процеси е било използувано от египетските лечители още преди 5 хиляди години за лекуване на вонящи, мъчно заздравяващи рани. По-късно за същата цел го употребява и Хипократ.
От всекидневен опит хората знаят, че медът, оставен в отворени съдове, при обикновена температура не се разваля. В него не се развиват бактерии и не поникват плесени.
В развалините на древния Вавилон и Тива при разкопките на някои гробници проф. Брюних открил съдове с мед, чиито вкусови качества и състав били съвършено запазени.
При лабораторните микробиологични изследвания е установено, че медът има задръжно (бактериостатично) и убиващо (бактерицидно) действие. Той убива и спорите на плесените. Но тези противомикробни свойства лесно се нарушават, ако медът се разреди с вода или други течности. Слабо концентрираните медени разтвори лесно прокисват. Такива наблюдения са дали основание да се мисли, че противомикробните свойства на меда се дължат на високата концентрация на захарите в него и на киселата реакция, дължаща се на някои органични киселини.
По-новите изследвания в чужбина и у нас показват, че антибактерийните свойства на меда се дължат освен на горните причини и на присъствието в него на летливи и нелетливи антибиотични вещества. Тифните бактерии загиват в меда за 48 часа, паратифните — за 24 часа, дизентерийните— за 10 часа. Инфузориите, амебите и причинителят на бялото течение загиват в разреждане на меда от 40 до 80 пъти.
Различните сортове мед действуват специфично и с различна сила на микроорганизмите. Най-силно действие спрямо Bacterium coli имат кестеновият и липовият мед, срещу стафилококите—детелиновият и липовият. Последният запазва действието си при разреждане до 1 :160. Тютюневият мед не им действува. Тези факти показват, че в меда има вещества с инхибиращо (потискащо) действие върху растежа на бактериите.