Амитраз - Amitraz
    
    Амитраз  с наименования на продуктите (Апивар на лентички, Варостат, Тактик, Варолик... и други препарати прилагащи се чрез опушване).
    Амитразът принадлежи на друг клас химикали – амидини. Той взаимодейства с определени нервни рецептори като причинява превъзбуждането им, и в последствие парализа и смърт.
    Амитразът е пестицид ползван в земеделието за борба с насекоми, листни въшки и т.н., в частност за борба с вароатозния акар и трахейния акар в пчеларството. 
    Той е един от първите препарати за борба с вароатозата. Резистентността към него се повишава бавно, и не толкова рязко както при другите препарати.
    Той е един от първите препарати за борба с вароатозата. Резистентността към него се повишава бавно, и не толкова рязко както при другите препарати.
    По отношение на ефектът му спрямо пчелите е може би най-„безвредния" от всички синтетични акарициди, благодарение на това че се разпада много бързо във пчелния восък. „ Доказано е че амитраз претърпява бързо разпадане във пчелния восък произвеждаш два главни продукта: 2,4-dimethylphenylformamide (DMPF) и N-(2,4-dimethylphenyl)-N'-methylformamidine (DPMF), от които само първия остава във пчелния восък и след процеса на рециклиране" (Corta et al.2001)
    Първоначално е предложен за продажба под името Miticur на ленти, но е изтеглен от пазара след няколко съдебни дела. Има отрицателно влияние върху пилото.
    Въпреки това, пчеларите в света често използват продукти  с наименования Tactik® и Ovasyn® . В Чехословакия амитраз се използва в продължение на много години като дезинфекционно средство, чрез изгаряне на две капки Tactik върху парче  филтърна хартия.
    В западната част на САЩ се ползва разтворен Амитраз в масло или грес за борба с вароатозния акар, но акарът бързо стана устойчив на този продукт.
    Apivar® на ленти е френски продукт на амитраз използван широко в Европа, а също и регистриран в Нова Зеландия и Канада (но не и  в САЩ).
    Този продукт има дълга история в Европа, но акарите са развили резистентност, поради продължителната му употреба.
    От всички синтетични митицидни, Амитразът може би е най-щадящ пчелните семейства. Бързо се разгражда в меда и восъка /въпреки че продуктите на които се разпада може да имат негативни въздействия/. 

Странични ефекти и проявления върху хората:

    - Изключително вреден за хората. 
    - Амитразът е класифициран като притежаващ потенциален канцерогенен ефект (US EPA 1996 ). На базата на тези изследвания е забранен в САЩ. Употребата му в земеделието е забранена в рамките на ЕС поради неговата екотоксичност (OB L 46, 17.2.2004 г). Разрешен е в отделни страни от ЕС, където е получено разрешение за употреба на отделни търговски марки.
    - Не оставя остатъци във восъка, това обаче не важи за меда – „според Европейската Агенция за оценка на медицинските продукти, остатъци от него могат да бъдат намерени до четири месеца в мед съхраняван при температура  20 градуса”. 
    - „ Амитразът се разлага на стабилни химични съединения в пчелния мед, които могат да бъдат открити, като остатъци в храната и на повърхността на водни проби (Corta et al.1999).” (Radakovich et al. 2013 ). "... „ За разлика от самия амитраз неговите метаболитни продукти са стабилни в мед и могат да бъдат открити като остатъци в храната и на повърхността на водни проби (Corta et al.1999)." (Radakovich et al. 2013 )
    - Амитразът има изразена генотоксичност (увреждащо ДНК действие) спрямо хора при всички тествани концентрации. Причинител за това са неговите метаболитни съединения получени след разпада на препарата. Най-важното е че тестваните концентрации амитраз са много по-ниски от тези които се използват в пчеларството (най-ниската тествана концентрация е 5, 75 пъти по-ниска от допустимите количества остатъчно вещество).
    - На най-голям риск е изложен самият пчелар, тъй като той влиза в директен контакт с този продукт. (Radakovich et al. 2013 ).

Странични ефекти и проявления върху пчелите:

    - Усилва действието на други пестициди при смесването им.
    - Той е „малко по-токсичен за пчелите отколкото флувалинатът и по време на третиране спира яйцеснасянето на майката (Henderson 1998; pers comms). Това не е учудващо след като Bloomquist (1996) посочва „ Амидините причиняват свръхстимулация на октопаминергичните синапси при насекомите, което води до тремор, конвулсии и продължителен летеж при възрастните насекоми. Освен това, тези химични съединения имат способността да причинят истинска анорексия /загуба на мастното тяло/ при насекоми и също да подтиснат репродукцията.” Randy Oliver (2007, Fighting Varroa – The Arsenal Chemical Weapons).

Източник: pushalka.com