Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 2003 г.
Актуално за зимата
След сравнително топлата есен настъпва зимата. Обикновено декември е месецът на пълен покой в пчелното семейство. Вече трябва да сме поставили мишепредпазителите и периодично правим прослушване дали семействата са живи. Разбира се, надяваме се и на поне един топъл ден, в който пчелите да излязат на облитане, за да се прочистят. Ако на прелките на кошерите се е натрупал много сняг, е хубаво да го почистим, за да не се получи ледена кора при замръзване, тъй като това може да причини задушаване на пчелите. Това, че пчелите са в покой, не бива да кара пчеларите да се отпускат Сега именно, през зимния период, е времето за различни мерки, с които да се подготвим по-добре за предстоящото пролетно развитие!
През зимния период можем да започнем да ковем нови рамки, които да насновем с тел, която да опънем преди използването им. Това се прави с цел да не се посукват рамките и да не се отпуска телта. Също така можем да отремонтираме старите празни кошери или да си направим нови. Важно е да си направим разбор на отминалия сезон, да си прегледаме пчеларския дневник, да планираме евентуално увеличаване на броя на семействата, за които да подготвим оборудвани сандъци. Можем също така да планираме подмяна на старите майки, което да извършим рано напролет, за да не се отрази неблагоприятно върху медосбора. Сега е времето, в което можем да претопим събрания през сезона восък.
Освен всичко това сега трябва да трупаме нови знания Зимата е сезонът, в който трябва да увеличаваме и задълбочаваме познанията си за различните процеси, протичащи в пчелното семейство. Обикновено в средата на ноември масово в пчеларските дружества по места започва зимната лектория за по-големите дружества и срещите с дискусии по различни пчеларски проблеми за по-малките.
В програмата на лекциите, които ще се изнасят през тази учебна година за пчеларите от дружество "Акация" - Пловдив, присъстват редица интересни лектори. Сред тях са: доц. Петър Ненчев от Тракийския университет в Стара Загора, ст.н.с.д-р Калинка Гургу- лова, н.с.Иванка Желязкова, също от Тракийския университет. Гост- лектори ще бъдат и научните сътрудници Тотка Иванова и Пламен Христов от Института по животновъдни науки в Костинброд, ка- кто и професор Станимирович от Ветеринарномедицинския факултет на университета в Белград, Сърбия.
В зимната лектория на столичната пчеларска организация тази година са заложили главно на биологията на пчелите и отделни методи и практики в технологията на отглеждане. Тук основен лектор ще бъде изключително опитният пчелар Димитър Средков.
Логичен е въпросът, който си задават особено по-опитните пчелари, защо е необходимо всяка година да посещаваме лекции, да участваме в дискусии и пр. Отговорът е кратък! Пчеларството е традиционен занаят в България. Въпреки това обаче днес науката се развива доста бързо. Ако ние искаме да сме в крак с българските и световните достижения в науката, от което впрочем зависи прякото развитие на сектора, трябва да продължаваме да се учим. Необходимо е да си опресняваме редовно знанията и да актуализираме пчеларските си библиотеки своевременно с нови книги, списания, статии, други материали, които могат да са ни от полза в обучението.