Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от септември, 1974 г.



Боян Вучков

За тридесети път нашият народ чествува своя най-голям празник — Деня на победата на социалистическата революция. От висотата на изминалите три десетилетия ние преценяваме пътя, които извървя нашият народ, освободен от социалния гнет, устремен към светлите простори на комунизма.

За тридесет години мирен и съзидателен труд обликът на родината ни се измени коренно. Поколението, което помни някогашната изостанала занаятчийско-земеделска, отчаяно сиромашка България, с радост се вглежда в новия пейзаж и се гордее с победата на социалистическия строй. Изградиха се модерно машиностроене и металургия, химическа индустрия и електроника — отрасли с решаващо значение за материално-техническата база на социализма. Във възход са българската просвета, наука и култура.    
.
Днес нашето селско стопанство е образец на социалистическо ползване на земята. Като отрасъл на селското стопанство, и пчеларството с бързи крачки върви напред. След деветосептемврийската победа то навлезе в нов етап от своето развитие. Още през първите години на народната власт партията и правителството оцениха неговото значение за народното стопанство. Със 174-ото постановление на Министерския съвет от 1956 г. ясно се определи мястото му в социалистическото ни селско стопанство. В постановлението се казва: „Министерският съвет счита пчеларството за важен отрасъл в нашето селско стопанство не само като източник на ценна храна и суровини за промишлеността, но и като важно средство за увеличаване на добивите от селскостопанските култури“.

Пред пчеларството бе поставена задачата да промени своя облик и 
наред с дребното любителско да се създаде и обществено пчеларство.
След 174-ото постановление на Министерския съвет бяха издадени редица други правителствени документи за развитие и укрепване на пчеларството както в обществения, така и в любителския сектор. В трудово-кооперативните земеделски стопанства бяха създадени големи пчелини като тези в ТКЗС в Свиленград с 960 пчелни семейства, в ТКЗС в с. Божурище, Софийски окръг, с 680 семейства, в ТКЗС в с. Д. Ганево, Толбухински окръг, с 400 семейства, в ДЗС в с. Костинброд, Софийски окръг, с 630 семейства и др. Отговорници на тези пчелини станаха добри пчелари, които със своя опит допринесоха за тяхното укрепване. Изградени бяха и специализирани пчеларски предприятия към АПК в Плевенски, Великотърновски, Врачански, Толбухински, Старозагорски и други окръзи.

Нов етап в развитието на пчеларството започна, след като бе публикувано 1260-ото разпореждане на Министерския съвет, с което към Централния кооперативен съюз се създаде единственото у нас специализирано предприятие „Нектаркооп“. Осъществена беше мечтата на българските пчелари, зародила се още през 1915 г., да имат своя кооперативна организация. През изминалия близо 12-годишен период от неговото създаване „Нектаркооп“ изигра важна роля в развитието на пчеларството.



В резултат на грижите към пчеларството, на голямата организационна и просветна дейност, на създадената материална база, на добрата организация за изкупуване на пчелните продукти и др. пчеларството в нашата страна бележи непрекъснат възход. Докато през 1939 г. в страната е имало 450 000
кошера, от които 200 000 са били тръвни, през юбилейната 1974 г. те са вече над 749 000, от които само 7% са тръвни. По брой на пчелните семейства на квадратен километър и на 1000 души население нашата страна заема едно от първите места в света. Увеличи се изкупуването на пчелни продукти мед, восък, цветен прашец, пчелно млечице, пчелна отрова. Чрез кооперативната система всяка година се изкупуват около 4 000 тона мед, над 280 тона вощина н троптина, 130 тона восък, 4 100 килограма пчелно млечице, 5 000 -6 000 кг цветен прашец и др., като близо 1/3 от тези продукти се изнася на външния пазар.

В изпълнение на решенията на Юлския и Ноемврийския пленум на ЦК на БКП и указанията за прилагане на новата система на ръководство на народното стопанство за по-нататъшното развитие на общественото пчеларство трябваше да се намери нова форма на организация, която най-добре да съчетава централизираното ръководство с местните инициативи на ОНС, ОКС и ОПС и да осигурява висока ефективност на производството от този отрасъл. Така се роди идеята за създаване на между- кооперативни пчеларски предприятия — нова форма в социалистическото ни стопанство.


​През 1968—1969 г. по инициатива на МЗХП и ЦКС „Нектаркооп“ се изградиха крупни междукооперативни пчеларски предприятия с по 8 000 -10 000 пчелни семейства в Русе, Пловдив, Сливен, Шумен, Пазарджик, Търговище, Разград, Варна, Михайловград и Бургас. В тях се концентрираха пчелните семейства на ТКЗС и ДЗС и на бившето предприятие „Пчелни продукти“ към ДСО „Родопа“. По този начин се даде нов тласък на общественото пчеларство. Осигуриха се по-добри условия да се увеличи производителността на труда и та се снижи себестойността на продукцията, да се повишат добивите от пчелните семейства и да се увеличи производството на пчелни продукти. За по-пълно опрашване на селскостопанските култури се практикува подвижно пчеларство. Всяка година пчелните семейства на междукооперативните пчеларски предприятия опрашват над 500 000 дка овощни, зеленчукови и полски култури, от които се получава допълнителна продукция приблизително за 80 милиона лева.

Междукооперативните пчеларски предприятия с всяка измината година укрепват. Те дават на държавата над 25% от всичкия изкупен мед, почти цялото количество пчелно млечице и цветен пчелен прашец.

Израз на грижите, които се полагат за пчеларството, е и 61-вото постановление на Министерския съвет, с което се постави задачата пред МЗХП и ЦКС в близките няколко години решително да се подобри и да се разшири пчелната 
паша, да се постави развъдно-подобрителна работа в личното и общественото пчеларство на научна основа. За тази цел ЦКС всяка година ще раздава безплатно на любителите пчелари и на обществените пчелини по 40 000—50 000 племенни пчелни майки.

През годините на народната власт партията и правителството дадоха възможност на българските пчелари да активизират дейността на своята пчеларска организация. През 1964, 1966, 1970 и 1973 г. бяха проведени национални конференции по пчеларство, на които бе разгледано състоянието на пчеларството и бяха приети решения за по-нататъшното му развитие.
Българските пчелари посрещат тридесетгодишнината от победата на социалистическата революция с достойни дела — съвременно интензивно пчеларство — рожба на народната власт, основа за производство на повече и висококачествени пчелни продукти.