Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 2003 г.




​ “Апимондия 2003” – нови възможности за реализация на българския пчелен мед и пчелни продукти


Румен Милев, председател на АПТППБ
"АПИМОНДИЯ 2003" беше не само красив празник за всички пчелари, но и делови форум за пчелари, преработватели, търговци, учени и за всички приобщени към магическия свят на пчелите и техните продукти.

Заедно с основната програма на "Апимондия" се проведоха и редица съпътстващи изяви като годишната конференция на IHEO - Световната организация на износителите на пчелен мед. На форума бяха обсъдени основните проблеми, свързани с търговията на пчелен мед и пчелни продукти, качествените изисквания и стандарти, възможностите за заемане на нови пазарни позиции.

Общото мнение на всички участници бе, че пазарните позиции на пчелния мед в рамките на групата на хранителните стоки и използването му за индустриални цели се затвърждават и засилват. Същевременно сериозни проблеми има е качеството на меда и по- специално наличието на остатъци от антибиотици и изкуствени подсладители
По време на дискусията председателят на IHEO г-н Едуардо Планкен повдигна въпроса за лимитиране на нивата за установяване на антибиотици в меда, както и ангажименитте на износителите относно недопускането на експорт на замърсен пчелен мед.

По време на конференцията беше споделен опитът на две страни при контрола на качеството - Аржентина и Китай. Въведената в Аржентина система позволява пълен контрол на всеки варел пчелен мед, продаден от производителите на търговците и проследяването му до крайния клиент било то в Европа, Америка или другаде.
Държавна структура, съвместно с Асоциацията на експортьорите, контролира пчеларите производители Всяко произведено количество мед да се регистрира още при пчеларите и опаковките да се идентифицират с трайна непроменяща се маркировка върху варелите. Аржентина в момента е начело на експорта на пчелен мед с около 80 хил. тона годишно през 2002 г. Докладът на Китай бе посветен на решаването на проблемите с качеството на меда и по-специално остатъците от антибиотици в меда.

Китай предприема мерки за строг контрол върху използването на антибиотици
и предполагаме в близко време ще успеят да решат съществуващите проблеми с оглед подновяване на експорта на пчелен мед за ЕС и САЩ.

Представителят на Бразилия г-н Да Силва изнесе впечатляващ доклад относно развитието на пчеларството в Бразилия и огромния производствен потенциал.
От нетен вносител на пчелен мед през 1999 г. Бразилия е вече в първата шестица на износителите с около 30 000 т за 2002 г. и 9000 т за първото тримесечие на 2003 г. Плановете на бразилската държава са да подпомогне развитието на пчеларството и да се достигне в близките 3-5 години трикратно увеличение на производството и експорта на пчелен мед. Проблеми с наличието на антибиотици в бразилския мед няма, тъй като не се налага използването на антибиотици за лечение на заболявания. Африканската пчела е вероятно генетично по-устойчива на заболявания Освен участието в конференцията представителите на Асоциацията на производителите от фирмите "Сизиф"  ООД - дългогодишен член на IHEO, и "Рамкомерс"ООД, както и колегите от "Булмед" ООД имаха ползотворни контакти със значителен брой фирми, вносители на пчелен мед и пчелни продукти от цял свят. Разбира се, дискутирахме и проблемите на качеството с д-р Люлман от "Куолити сървис интернешънъл" - гр. Бремен, д-р Раеике. директор на лабораторията "Аплика". Германия, с г-жа Модро от лабораторията на фирмата "Мишо" от Франция, с г-н Филода от Европейската федерация на вносители и преработватели на пчелни продукти.



​​Безспорният извод, който може да се направи от участието ни в" Апи- мондия 2003", е, че има сериозни пазарни възможности за реализация на пчелен мед и пчелни продукти
Остава да решим големия проблем, който съществува - наличието на остатъци от антибиотици в меда и използването на изкуствени подсладители.

Всички наши партньори изразиха тревогата си от постепенно налагащото се мнение, че
в българския мед твърде често се откриват остатъци от антибиотици и изкуствени посладители над допустимите норми Изследванията, направени в лабораториите в ЕС, показват, че най-често откриваните остатъци в българския мед са от сулфонамиди и антибиотиците тетрациклин, стрептомицин. В последно време често се открива и абсолютно забраненият за употреба хлорамфеникол. Нашите партньори подчертаха, че това реално създава опасност за ограничаване на продажбите на пчелен мед от България в ЕС.

Разбира се, ние смятаме, че пчеларите в България добре съзнават отговорността си за качеството на произвежданите от тях продукти и съвместно с държавните структури и професионалните пчеларски организации ще създадем подходящ механизъм за производство на висококачествен пчелен мед и пчелни продукти.