Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от октомври, 1974 г.



Ветерани

Георги Г. Гергов

Баща ми е роден в Пирдоп в небогато семейство. Първоначалното си образование получава в родния си град при известния пирдопски революционер, учителя Симеон Сърданов. В това училите със свои традиции Георги Гергов заедно с Т. Г. Бланков завършва своето първоначално образование. По-късно учи в създадената от К. Иречек първа класическа гимназия в София, която завършва с отличен успех. През 1889 г. става прогимназиален учител. Преподава аритметика, геометрия и физика.



Баща ми ни учеше на трудолюбие от малки. Сам той работеше от ранна утрин до късна вечер — сутрин в училище като директор и математик, а следобед се занимаваше с отглеждане на пчели. Пишеше статии, издаваше списание „Ново пчеларство“, ръководеше вечерното училище за възрастни. Гражданите на Пирдоп помнят неговите интересни и достъпни за всеки сказки по физика, придружавани с опити, които предизвикваха голям интерес у слушателите. Баща ми беше и ръководител на постоянните курсове по пчеларство из цялата страна. И всичко това вършете безплатно.

Георги Гергов беше и проводник на новите методи в млекопреработването и приготвянето на чужди и непознати у нас видове сирене. Той даде идеята за откриване на млекарско училище в Пирдоп. Заедно с Т. Г. Бланков основаха потребителна кооперация.

Запознат добре с изработването на восъчни пити, баща ми отива в Русия и оттам доставя ръчна преса за изработване на восъчни основи. След известно време я заменя с по-усъвършенствана.

През 1890 г. със слово и перо Г. Гергов става разпространител на модерно пчеларство. Ползвайки чужда литература, той става отличен пчелар, като си поставя за цел да разпространи своя опит в цялата страна. Чрез преводни книги по пчеларство от руски и френски запознава широко нашата общественост с модерното пчеларство и с новите системи кошери. Обаче баща ми не остава само преводач и популяризатор на тая литература. Въз основа на своя опит и наблюдения той излиза с редица статии, в които давя ценни рационализаторски предложения за подобряване на съществуващите системи кошери.

Георги Гергов е основоположник на модерното пчеларство в България и на Балканския полуостров. В писмо до баща ми турският адвокат Мустафа Кевдал от Одрин пише, че е превел пчеларския календар (издание на баща ми) на турски език (писмото е запазено и се намира у мен).

Баща ми е инициатор и взема голямо участие в организирането на Дружеството на българските пчелари. Чрез курсове в села и градове той спомага за широкото разпространение на пчеларството и за организиране на пчеларите в България.

Неговата новаторска дейност излиза извън границите на България. На изложбата в Лондон, на Есеславянските пчеларски събори и други той получи редица награди и почетни дипломи за заслугите си в областта на пчеларството. Награден е със седем медала, от които три златни.

На международната пчеларска изложба в Лондон през 1907 г. баща ми получи златен медал за изложена пита мед, на която пчелите са очертали със запечатани с мед килийки границите на нашата родина, а по средата на питата било изписано „България“. Във Франция е изложил пита, на която пчелите са „изписали“ пчела с медови килийки.

Съветското списание „Пчеловодство“ 1955 г. писа, че Георги Гергов е рационализатор в областта на пчеларството в България, и че за България той е това, което е Мичурин за СССР.

За заслугите на Георги Гергов за родното пчеларство през 1943 година бе чествувана петдесетгодишната му пчеларска дейност. Нашите пчелари и сега високо ценят големите заслуги на основоположника на модерното пчеларство у нас и на Балканския полуостров.

Мария Гергова
София