Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от август, 1974 г.



В братска Румъния

Ст. Станчев, Н. Захариев
Плевен

Окръжният съвет по пчеларство в Плевен установи като традиция всяка година да организира екскурзии с пчеларите от окръга. Посещават се добре уредени пчелини на ТКЗС, ДЗС, опитни станции и майкопроизводителни стопанства.

Миналата година посетихме Румъния. Разгледахме столицата Букурещ, Плоещ — център на нефтодобивната и нефтопреработвателната промишленост, и красивия планински курорт Синая. Запознахме се с работата на пчеларския комбинат, които се намира в околностите на Букурещ. Той е построен през 1965 г. със средства на пчеларите, без да е ползвана помощ от държавата. Всички сгради са построени така, че приличат на кошери, восъчни пити, части от тялото на пчелата и др. Оградата наподобява килийките на восъчната пита. От двете страни на входната алея са поставени електрически крушки, които по форма наподобяват коремчето на майката. Корпусите на комбината приличат на изкуствена восъчна пита, а административната сграда — на грамаден многокорпусен кошер. Подовете на помещенията са от мозайка във форма на килийни, а вътрешните стени — на восъчни основи.

Разгледахме цеха за преработка на восък и получаване на основи. Още при изработването на основите се поставят девет реда тънък неръждаема тел. Продават се в пакети по пет килограма. Питите са готови за прикрепване към рамките, без да се забиват скобички, тъй като горният край на долната летвичка и долният краи на горната имат улей, получен чрез заковаваме на две тънки летвички. В него влиза армираната восъчна основа. Това улеснява пчеларите и се икономисва ръчен труд при поставянето па восъчните основи на рамките. Те са направени с кофманови разделители, което създава удобство при подвижното пчеларство. Температурата в цеха се регулира чрез климатична инсталация.

Запознахме се е обработката на меда и оформянето му като търговска стока. В комбината той се транспортира в алуминиеви гюмове, които съдържат 25 кг мед, и алуминиеви варели от 150 и 300 килограма. Товаренето, разтоварването и изливането са механизирани чрез електротелфери. Ръчният труд е съвсем незначителен. Полученият мед се анализира по много показатели, главно по отношение на монозахариди, дизахариди и вода. Според стандарта се изисква да има не по-малко от 70% инвертна захар, не повече от 4% захароза и 20% вода. След анализа медът се пречиства, филтрира и разфасова в различни опаковки (за търговската мрежа в страната в опаковки от 0,5 килограма). Монофлорният мед от акация и липа се заплаща по-скъпо.

Химическата лаборатория в комбината е добре обзаведена. В нея се анализира не само медът, но и другите пчелни продукти, които се доставят тук.
В комбината се преработват цветен прашец, прополис и пчелно млечице, които се продават във вид на таблетки. Произвеждат се и различни козметични кремове с мед, медени сладки, сладка, бадеми с мед, нуга халва с орехи и медено вино. Меденото вино „Хидромел“ е с около 12% алкохол и се произвежда в два вида — трапезно и газирано. Изработените в комбината продукти се продават в 120 магазина из цяла Румъния.

Посетихме и цеха за преработка на вощина и троптина. Румънските пчелари събират и предават на изкупвателната организация всички восъчни суровини. Вощината се обработва при висока температура, а восъкът се извлича от троптината чрез екстрахиране с бензин.

В комбината има и цех за производство на инвентар. Изработват се лежаци с 20 плодникови рамки, 10-рамков кошер с един магазин и 10-рамков многокорпусен кошер. Превес се дава на многокорпусния кошер, който се разпространява масово от 1963 г., особено в обществените пчелини.

С голям интерес разгледахме постоянната пчеларска изложба в комбината, създадена през 1965 г. по време на XX конгрес на „Апимондия“. Грижливо и естетично са подредени различни видове инвентар и богат асортимент от пчелни продукти и фабрикати. Изложени са експонати от почти всички европейски страни, участвували в конгреса. Тук могат да се видят керамични амфори за мед от времето на даките, дуплянки — оригинално историческо жилище па пчелите от далечни времена, стари преси за преработване на вощина, стари центрофуги и др. Наред с малките центрофуги за 3—4 рамки са изложени и радиални центрофуги за 50 рамки.

Много добре е показано зимуването на резервни пчелни майки вън от кошера при постоянна температура, с 35—50 пчели-работнички. Изложени са и най-различни системи нуклеуси и апарат за изкуствено осеменяване на майки, произведени в Румъния. Резултатите от използването му са добри и дават надежди за по-масово внедряване в пчеларството. Тук има и най-различни прашецоуловители. Прашецът се изсушава в електрическа сушилня.

Показани са електрически и парни ножове за разпечатване на восъчни пити и
специално автоматично устройство за обрязване на пълните пити преди центрофугирането на меда. Те са предназначени за големите пчелини. Интерес представлява пластмасовата ханеманова решетка, отворите на която са със заоблени краища, за да не се повреждат крилата и тялото на пчелите, когато минат през тях. Изложено е и електрическо шпорче за прикрепване на тела към восъчните основи.

В таблици и диаграми е отразено увеличаването на броя на пчелните семейства и тяхната продукция. В Румъния има над един милион пчелни семейства, от които около 200 000 са в обществения сектор.

В двора на комбината се намира техникумът по пчеларство. За провеждане па учебната и производствената практика учениците използват цеховете на комбината. Завършилите се настаняват на работа главно в държавните и кооперативните пчелини.

В съседство с техникума се намира голяма ботаническа градина с медоносни растения. Богатата колекция се използва за обучение на учениците и пчеларите от страната.

Малкото дни, прекарани в братска Румъния, ни обогатиха с много знания и впечатления.