Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 2003 г.



Разширено заседание на УС на БПС
Програма за обучение на пчелари създадоха в социалното министерство

Екип на сп. “Пчеларство”

На 19.11.2003 г. в сградата на МЗГ в София се проведе разширено заседание на УС на БПС. На него освен членовете на ръководния орган на съюза присъстваха и почти всички председатели на областни и немалко на общински структури на съюза.
По покана на ръководството на УС в залата присъстваха депутатът Коста Костов, г-жа Наньова - изпълнителен директор в Агенцията по заетостта в Министерството на труда и социалната политика, както и г-жа Николова от същата агенция. По-късно на заседанието дойде и г-н Цветан Димитров - директор на дирекция "Животновъдство" в МЗГ.

Дневният ред съдържаше два изключително важни и актуални въпроса, а именно:
1.    Изграждане на център за професионално обучение и квалификация по пчеларство от БПС.
2.    Посзъпки за реализиране на Закона за пчеларството в частта му за създаване на национален браншови пчеларски съюз.

В самото начало на заседанието г-жа Наньова направи кратко разяснение по целите и параметрите на програмата за обучение на пчелари - "Пчеларството - възможност за доходен бизнес".
Като основна цел на програмата специалистката от социалното министерство посочи
създаване на заетост сред безработното население, и то предимно в малките
населени места.
Все пак пчеларството е доходно и може сполучливо да стане семеен бизнес. Общата идея е да използваме прекрасните природно-климатични дадености и традициите в страната. Може спокойно да удвоим и дори да утроим износа, както направиха други страни в Централна Европа като например Унгария.

След това последваха изказвания от гостите на заседанието. Пръв взе отношение
Тодор Найденов от В. Търново.
- Приветствам идеята на Националната служба по заетостта. Трябва да се има предвид обаче, че обучението по пчеларство е сложен процес и е необходимо да се подходи много отговорно.
В същото време бюрата по труда не могат да сформират големи групи, което допълнително ще оскъпи процеса. Поради тази причина няма да могат да се организират атрактивни конкурси за лицензирани организации, които да проведат обучението. Смятам, че трябва да се използват рационално структурите на БПС по места, тъй като те са в цялата страна. Именно в местните организации са и специалистите, които могат да се ангажират с практическото обучение на пчеларите
Най-важното е всички часове на обучението да се изпълнят със съдържание да се реализират на практика.

Стефан Арнаудов от Русе сподели, че БПС е в състояние да организира професионално обучение, тъй като в областните и общинските организации на съюза са най- опитни в обучението. Все пак те са тези, които от години провеждат такова обучение.

- Според мен - добави г-н Арнаудов - опитните пчелари са тези, които трябва да обучават пчелари .

На много места в страната има създадени опитни обществени пчелини, което е материалната база за практическите занятия.
Последва разяснение от г-жа Николова че само лицензирани организации могат да организират и провеждат обучение Милко Николов от Хасково сподели, че може да се помисли за традиционния начин на обучение младите пчелари да работят при опитните. След направените разисквания по т. 1 от дневния ред УС взе решение
да сформира работна група, която да подготви нужните документи, с които пчеларският съюз да кандидатства за лицензиране на национален център за обучение и  
квалификация на пчелари.



По т. 2 от дневния ред на заседанието изказване направи г-н Цветан Димитров от МЗГ.
В краткото си встъпление относно актуалното състояние по приложението на Закона за пчеларството г-н Димитров каза:
- Във връзка с преговорите е ЕС по глава "Земеделие" всички организации в бранша трябва да се обединят, което е заложено в закона. Понеже БПС е най-голямата организация в бранша, трябва да се направи опит от страна на съюза да привлече другите сродни, с които да се обедини. Защо е необходимо това?

В момента най-важно е да се подготви националната стратегия за развитие на
пчеларството която да се предаде в европейската комисия за одобрение. Така България ще може да разчита на 50% субсидии от ЕС. След поставен въпрос за проблемите с антибиотиците в експортирания мед от страната г-н Димитров разясни:

- В момента има 34 фирми, които преработват и изнасят мед, което е твърде много Ще бъде назначена проверка на помещенията и съвсем скоро, може би до месец-два тези фирми ще са наполовина.


​ След кратки разисквания по т. 2 УС взе решение да сформира друга работна група, която да започне проучване за изготвяне на национална програма за развитие на пчеларството. След изчерпване на дневния ред заседанието беше закрито.