Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 1974 г.



Пчеларството в Унгария

Борис Митев,
Цеко Иванов
Опитна станция по пчеларство в София


Въпреки благоприятните климатични условия и богатата и разнообразна медоносна растителност пчеларството в Унгария преди Втората световна война не е било на завидна висота. В страната е имало към 290 000 кошера, а средната продукция е била около 4 кг мед. С отглеждане на пчели са се занимавали графове и едри земевладелци. Кошерите са били с малък обем и се отваряли отзад. През време на войната една трета от броя на пчелните семейства е унищожена. Правителството на Унгарската народна република е приело редица мероприятия за поощрение и за по-нататъшно развитие на пчеларството. Отпускат се безлихвени заеми за кошери, за восъчни основи и за друг инвентар.

От 1952 г. се създава предприятие „Унгарнектар“, на което са възложени изкупуването, продажбата и търговията с пчелни продукти и с инвентар. „Унгар- нектао“, Министерството на селското стопанство и Съюзът на пчеларите са разработили и приели нов стандарт за кошери с по-голям обем — тип Боцонади, и многокорпусен кошер — тип Хунор, 24- рамков, пригодени за подвижно пчеларство.

Благодарение на взетите мерки през последните 25 години пчеларството в Унгария постигна значителни успехи. За периода 1962—1966 г. броят на пчелните семейства се е увеличил на 450 000. а през 1970—1973 — на повече от 650 000. За същия период производството на мед е нараснало от 6060 на 10 000 тона.

През последните 10 години масово се практикува подвижното пчеларство. Транспортните предприятия предоставят на пчеларите товарни коли с предимство и на по-ниски цени. Част от транспортните 
разходи се заплащат от Съюза на пчеларите, а пчеларите се задължават да предадат всичкия мед и восък на изкупвателните организации.

„Унгарнектар“ и Институтът по горско стопанство са проучили подробно горските дървесни медоносни видове. Благодарение на тези проучвания през 1971 г. е разработена нова карта на страната с указания за площите с акациеви, липови и върбови гори и с приложение на местонахождението на насаждения от тях с площ над 100 дка (такива участъци има повече от 2300). 

Посочват се притежателите, от които пчеларите получават разрешение за поставяне на кошерите и се дават указания за климатичните, почвените и пътните условия. Научноизследователският институт по дребни животни (отдел „Пчеларство“) в гр. Гьодьо- льо информира пчеларите по радиото за началния и крайния срок на цъфтежа на акацията, дава сведение за цъфтежния срок на другите медоносни растения в различните райони и всяка седмина съобщава теглото на контролния кошер.

През последните години се отделя голямо внимание за подобряването и за увеличаването на медоносната база. Научноизследователският институт по горско стопанство е селекционирал бяла акация с висока нектаропродуктивност и сортове с късни срокове на цъфтеж, които се предлагат на пчеларите за залесяване.

От 1962 г. Ветеринарният институт в Будапеща отговаря за здравословното 
състояние на пчелите в Унгария. За борба срещу нозематозата е предложен препаратът фумапилин, а срещу европейския гнилец — неотесол. Тези медикаменти се отпускат на пчеларите по намалени цеви.

Пчеларите, които предадат на „Унгар- нектар“ 10 кг мед от семейство, получават по 4 кг захар за есенно-подбудително подхранване. Средната консумация на мед на глава от населението е около 300 грама. „Унгарнектар“ и Институтът по хранене са започнали редица изследвания с цел да се увеличи употребата на меда като храна. През последните години в Унгария се получават около 20 тона цветен прашец и 200 кг пчелно млечице за вътрешно потребление и за износ.

Пчеларски кадри се подготвят в пчеларското училище „Залаапати“, където съюзът организира специални курсове за начинаещите и за повишаване на квалификацията. Освен това всеки месец отделът по пчеларство в Гьодьольо дава консултации по научни и практически въпроси.

Научноизследователската работа по пчеларство е съсредоточена в няколко института. В отдела по пчеларство към Института по дребни животни в гр. Гьодьольо се извършват проучвания във връзка със селекцията на местните пчели, с технологията на отглеждането на пчелните семейства, с икономиката, с пчелните продукти и с подобряването на медоносната база.



​Един от основните проблеми, които се разработват, е отглеждането на пчелни майки по метода, предложен от проф. Йорьоши Пал-Золтан. Този метод се усъвършенствува и се прилага в по-големи размери от Йеньо Шухайда. В Леанфалу се намира един от пчелините на отдела, където е построена специална ограда с подходящо обзавеждане. Първият етаж е остъклен и в него са поставени 30 пчелни семейства за отглеждане на майки. Това дава възможност да се работи независимо от климатичните условия. Входовете на кошерите се намират навън. На първия етаж яма три лаборатории за пренасяне на личинки и яйца. Те са снабдени с термостати и с прибори за отглеждане на майки. Личинките и яйцата се вземат от племенни семейства. 

Семействата за отглеждане на майки са а хоризонтални кошери — тип Водопади. Кошерите са разделени с две ханеманови решетки на той отделения. Първото е с 8 рамки, където работи основното пчелно семейство с майка. Второто е с 6 рамки. В него се поставят 4 пити с яйца, с незапечатано и запечатано пило, прашец и мед. Допълнително се дават две маточни рамки с личинки или яйца. Третото отделение е също на 8 рамки. В него е основното семейство с майката. На Формираното семейство се дават 90 личинки на определена възраст. След 24 часа маточните рамки се изваждат и се проверява процентът на приетите личинки. Те се изваждат и на тяхно място се пренасят яйца на тридневна възраст. Маточните рамки се зареждат и се дават отново на същите семейства.

Над всяка летва се поставя кърмово тесто и всяка вечер се дава допълнително захарен сироп. След като пчелите запечатат маточниците, рамките се изваждат, зрелите маточници се поставят в клетки, наредени в специално приспособление, и се поставят в термостат за излюпване. На определен период от двете основни семейства се вземат пити с яйца и незапечатано пило и се поставят в маточното отделение, а от него се вземат пити с люпещо се пило, мед и прашец и се дават на двете оскозни семейства. 

Излюпените майки се бележат с определен цвят за годината. На мястото на взетите оплодени майки се дават неоплодени, а пчелите в нуклеусите и майката се напръскват с вода. В началото на сезона се изработва план-график за отглеждане на майки. За един сезон се правят 13 зареждания. Майкоразвъдното стопанство разполага с 900 нуклеуса и годишно се произвеждат около 2000 пчелни майки.

Някои от научните проблеми се разработват от отдела по пчеларство съвместно с други сродни селскостопански институти. 

Научноизследователският институт по агроботаника и факултетът по земеделие в гр. Надканижа изследват ефекта от опрашването на овощни, зеленчукови и други култури от пчелите и работят за създаване на нектарен конвейер. Със сътрудници от отдела по икономика към Института по дребни животни се проучват някои икономически проблеми на любителските пчелини, тъй като общественият сектор обхваща около 1 % от общия брой на пчелните семейства в Унгария.

За по-нататъшното развитие на пчеларството в УНР и за повишаването на неговата рентабилност се предвижда да се модернизира пчеларският инвентар, да се механизират товаренето и разтоварването на кошерите, да се организира производството на армирани восъчни основи, на високопроизводителни восъкопреси и центрофуги и т. и. 

 
Проф. Саки съобщава, че в Япония има добри условия за развитие на пчеларството. До 1945 г. консумацията на мед е била много малка, след това бързо нараства. През последните години от износителка на мед страната става вносителка. През 1972 г. в Япония били внесени 23 600 т мед. Това количество превишава няколко пъти производството в страната. Медът се използва ,не само в чисто състояние, но и в сладкарската промишленост, за направа на безалкохолни напитки, за сапун и за козметични средства.
Много популярен пчелен продукт е пчелното млечице. То се прибавя към храната и напитките като тонизиращо средство. От млечицето се приготовлява и лекарство. Пчелната отрова намира приложение в лекуването на невралгия.
Из си. „Пчеларство“, кн. 8, 1974 г.