Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 1974 г.



Големите структурни промени в селското стопанство, след като бяха създадени АПК и след концентрацията на културите, се отразиха върху развитието на пчеларството. Ето защо комисията по медоносната база при Централния съвет по пчеларство обърна внимание на окръжните пчеларски съвети и на дружествата върху някои въпроси в зависимост от новата обстановка. На ОПС бе възложено да направят нектарен баланс за землището на съответния народен съвет и за територията на всяко пчеларско дружество. Изпратена им бе брошура със списък на медоносните растения и с данни за тяхната нектаропродуктивност, за да бъдат използвани при съответните изчисления. Дадени бяха и указания, как да се работи, а при неяснота да се искат допълнителни разяснения от комисията при Централния съвет по пчеларство. За съжаление много малко окръжни пчеларски съвети изпълниха препоръката за съставянето на нектарен баланс.




Нектарният баланс е база, върху която се разработват въпросите, свързани с планомерното подобряване и разширяване на пчелната паша и в зависимост от него се определя броят на семействата е окръга. С неговото изработване се решават и други основни задачи, които се включват в организационната и просветната дейност на всяко дружество. Той ще улесни пчеларите, когато разпределят пчелните семейства, ще им помогне реално да планират продукцията и правилно да отглеждат пчелите.




Съставеният по изпратените указания нектарен баланс до голяма степен е научнообоснован, защото почива на точните данни за площта и нектаропродуктивността на дивите и на културните растения. От него ще се види за всеки период кои растения отделят нектар, достатъчен ли е, каква е пашата — поддържаща или главна, нейната продължителност, в кои периоди липсва нектар и т. н. Като знае тези данни, пчеларят ще се съобразява с медоносната база, ще контролира развитието на пчелните семейства и ще се избягнат някои нежелателни изненади. Абсолютно необходимо е ОПС и дружествата да проучат медоносната растителност в района, да съставят нектарен баланс и да потърсят възможности за подобряване на пашата. Крайно време е да се приложи т. 30 от 61-вото постановление на Министерския съвет, с която се разрешава на ОНС да отделят до 30% от средствата за борба с ерозията за засаждане на медоносни растения.

Окръжните пчеларски съвети и пчеларските дружества трябва правилно да оценят голямото значение на нектарния баланс и да изпълнят препоръката на комисията по медоносната база при Централния съвет по пчеларство. Това ще насочи пчеларите към верния и сигурен път за подобряване и разширяване на медоносната база.