Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 1974 г.



Ефективен начин за борба с восъчните молци

Стоил Милушев
Пловдив

 
Моите наблюдения през периода 1962—1970 г. в личния ми пчелин показаха, че най-трудно се опазват питите от восъчния молец в края на лятото и през първата половина на есента. Известна опасност съществува и през пролетта до връщането на питите обратно в кошерите.

Пчеларствувам с 10 и 12-рамкови двукорпусни дадан-блатови кошери. От 1971 г. съхранявам восъчните пити по нов начин, който се основава на нетърпимостта на пчелите към ларвите на восъчните молци и зависимостта на развитието на ларвите от определена температура. След последното центрофугиране на меда, което правя обикновено в края на август, не внасям корпусите с питите в склад, а ги връщам по кошерите и осигурявам ограничен достъп на пчелите до тях. 

За тази цел между двата корпуса поставям преграда от по-здрава тъкан или полиетиленово платно така, че един от ъглите на долния корпус да остане открит. Обикновено от страна на преградната дъска се образува триъгълен проход. През него пчелите свободно преминават от долния корпус в горния и обратно и непрекъснато обхождат празните пити в горния корпус. При това положение пчелите почистват излюпените ларви на молците или проникналите отвън, преди да нанесат видимо разрушително действие върху питите.

Пчелите обитават питите в горния корпус до късна есен. Когато нощната температура се понижи, те се прибират през нощта в долния корпус, а през деня при повишаване на дневната температура някои от тях отново преминават в "орния. При по-нататъшното захлаждане на времето, което за условията на Пловдив настъпва най-често през първата десетдневка на ноември, и при средна дневна температура под 10°С развитието на молците се прекратява и вече няма опасност от повреждане на питите. През това време в сравнително по-топъл ден снемам горните корпуси с питите и ги подреждам в не отоплявано помещение за зимуване. Вземам предпазни мерки само срещу мишките. Пчелите покриват питите в долния корпус нормално и зимуват предварително затоплени с изолационни материали. 

При необходимост вторият корпус, който е напълно изолиран от долния, може да остане през зимата на мястото си. Подложените на такова „обработване“ восъчни пити са напълно запазени и чисти, без повреди по тях, тъй като са почистени от пчелите. Опасност от щети през зимния период няма, а през април проверявам за евентуална поява на ларви на молеца. При наличие на зараза вторите корпуси се поставят върху долния корпус с пчели, като се осигури триъгълният проход през покривката. За много кратко време пчелите очистват питите, ако са се появили молци. 
Вторите корпуси остават в това положение до настъпването на главната паша, когато подреждам питите в корпусите по известните начини. През пролетта и през есента не съм забелязал отрицателни явления в семействата.
Няколко последователни годи ни приложих описания начин за борба с восъчните молци. Всички пити бяха запазени напълно. По моя преценка той е приложим и при другите системи кошери